Samsung Electronics nie jest zainteresowany wydzieleniem swojej działalności związanej z kontraktową produkcją chipów ani działalnością w zakresie projektowania chipów logicznych, powiedział w poniedziałek agencji Reuters jej prezes Jay Y. Lee.
Analitycy twierdzą, że obie firmy ponoszą roczne straty rzędu miliardów dolarów z powodu słabego popytu, co pogarsza ogólne wyniki południowokoreańskiej firmy, która jest największym na świecie producentem chipów pamięci.
Aby zmniejszyć swoją zależność od zwykłych układów pamięci, firma Samsung rozszerzyła swoją działalność na projektowanie układów logicznych i produkcję układów logicznych. Układy logiczne służą do przetwarzania danych.
W 2019 roku Lee ogłosił swoją wizję wyprzedzenia tajwańskiej TSMC jako największego na świecie kontraktowego producenta chipów do 2030 roku.
Od tego czasu firma ogłosiła wielomiliardowe inwestycje w kontraktową produkcję chipów oraz budowę nowych fabryk w Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych.
Jednak kilka źródeł zaznajomionych ze sprawą powiedziało agencji Reuters, że Samsung miał trudności z pozyskaniem dużych zamówień od klientów na zapełnienie nowych mocy produkcyjnych.
Zapytany, czy Samsung rozważa wydzielenie działalności w zakresie produkcji chipów zwanej odlewnią lub działalności w zakresie projektowania chipów logicznych System LSI, Lee powiedział agencji Reuters: „Jesteśmy głodni rozwoju firmy. Nie jesteśmy zainteresowani jej wydzieleniem”.
Lee powiedział także, że projekt Samsunga dotyczący budowy nowej fabryki chipów w Taylor w Teksasie był „trochę trudny ze względu na zmieniającą się sytuację (i wybory prezydenckie w USA).
Nie doprecyzował. Samsung Electronics nie udzielił dalszych komentarzy.
Lee przemawiał podczas wizyty na Filipinach, gdzie towarzyszył prezydentowi Korei Południowej Yoon Suk Yeolowi na szczycie z prezydentem Ferdinandem Marcosem Jr.
W kwietniu Samsung poinformował, że przesunął harmonogram produkcji fabryki w Taylor na 2026 r. w porównaniu z wcześniejszym planem z końca 2024 r. i dodał, że operacje będą zarządzane etapowo w zależności od zapotrzebowania klientów.
Posunięcie to podkreśla wyzwania, przed którymi stoi firma, próbując wyprzedzić większego rywala, firmę TSMC, dla której głównymi klientami są Apple i Nvidia.
Według średnich szacunków dziewięciu analityków zweryfikowanych przez Reuters, w zeszłym roku Samsung odnotował stratę operacyjną w wysokości 3,18 biliona KRW (2,4 miliarda dolarów, czyli około 19 830 crore rupii) w działalności odlewniczej i System LSI.
Samsung nie podaje zestawienia wyników obu firm.
Analitycy szacują, że w tym roku obie operacje odnotowałyby kolejną stratę w wysokości 2,08 biliona KRW (około 12 971 crore rupii).
© Thomson Reuters 2024
(Ta historia nie została edytowana przez personel NDTV i została wygenerowana automatycznie z kanału dystrybucyjnego.)