Rzecznik CSIF w Muface: "Jest to plan, który był w programie Sumar od początku"

Rocío Díaz, rzecznik CSIF w Muface, zapewnił w „El Cascabel”, że PRZECHODZIĆ że prawdopodobnie cały plan zdrowotny, w którym znika Muface, ma rzucić wyzwanie społecznościom rządzonym przez popularne. Wyraźnie stwierdziła również, że „Sumar od początku miał to w swoim planie rządowym”. Díaz przeanalizował także konsekwencje, jakie spowoduje jego zamknięcie i czy może spowodować załamanie zdrowia publicznego.

Przyszłość Muface’a nadal budzi kontrowersje. Teraz Minister Zdrowia Mónica García proponuje nie tylko zakończenie tego modelu od stycznia przyszłego roku, ale planuje także włączenie do krajowego systemu opieki zdrowotnej i za dziewięć miesięcy urzędnicy państwowi, których, nawiasem mówiąc, jest ponad półtora miliona . Byłby to niepokojący scenariusz nie tylko dla urzędników, ale także dla naszego zdrowia publicznego, na które miałoby to ogromny wpływ. Mówimy o konsekwencjach takich jak upadek systemu. Dla porównania, podstawowa opieka zdrowotna zakładałaby wzrost o 2% i choć może to nie wydawać się dużo, przekłada się to na 5 milionów wizyt więcej. Oczekuje się także wzrostu o 266% list oczekujących na konsultacje ambulatoryjne i o 115% wzrostu list oczekujących na operacje. Należy zachować ostrożność, ponieważ aby uniknąć nasycenia, w szpitalach trzeba by nawet dodać nawet o 4 tysiące łóżek więcej. Właśnie ze względu na te dane związki CSIF stanowczo odrzucają ewentualny demontaż, ostrzegają przed mobilizacjami i strajkami, jeśli do niego dojdzie, i żądają, aby minister zdrowia to naprawił.

W oświadczeniu CSIF poinformował, że zwrócił się do Ministerstwa Funkcji Publicznych i Zdrowia z prośbą o wyjaśnienia do raportu tego ostatniego, w którym proponuje się przeniesienie na rzecz zdrowia publicznego finansowania obecnie przyznawanego prywatnym ubezpieczycielom uczestniczącym w programie koncert zdrowotny.

„W żadnym wypadku nie zgodzimy się na jednostronną decyzję rządu w tej sprawie” – stwierdził CSIF, który zażądał nowego przetargu w sprawie porozumienia z ubezpieczycielami, zgodnie z obietnicą rządu na ostatnim posiedzeniu Rady z Muface’a.

Podobnie CSIF stwierdziło, że jeśli rząd nie zaoferuje „odpowiedniej odpowiedzi”, przeprowadzi demonstracje, strajki, a nawet strajk w służbie publicznej.

W raporcie opublikowanym w poniedziałek Health proponuje przekazanie CCAA wszystkich pieniędzy, które rząd płaci ubezpieczycielom za świadczenie opieki zdrowotnej urzędnikom państwowym za pośrednictwem Muface, czyli prawie 2,7 miliarda euro przez następne dwa lata.

Zrodlo