Ropa i gaz: Nigeria musi przyjąć nowe strategie, aby zachować konkurencyjność – Lokpobiri

Minister stanu ds. zasobów naftowych (ropy naftowej), senator dr Heineken Lokpobiri, stwierdził, że Nigeria musi dostosować swoją strategię dotyczącą ropy i gazu, aby zapewnić długoterminowy zrównoważony rozwój i konkurencyjność.

W swoim przemówieniu na Dorocznej Konferencji Nigeryjskiego Instytutu Inżynierów Naftowych (NIPetE) Lokpobiri podkreślił, że najwyższy czas, aby kraj „ożywił cały swój sektor wydobycia, średniego i niższego szczebla poprzez modernizację infrastruktury, poprawę bezpieczeństwa, usprawnienie przepisów, przyciąganie inwestycji, przyjęcie technologii i aktywowanie partnerstw przekraczających granice i ideologie poprzez zrównoważenie naszej zależności gospodarczej od zasobów ropy i gazu z potrzebą zrównoważonego rozwoju”.

Minister reprezentowany przez inż. Kamoru Busariego, dyrektora ds. wydobycia w Ministerstwie Zasobów Naftowych, minister zauważył, że w sytuacji, gdy ropa naftowa i gaz w dalszym ciągu odgrywają integralną rolę w światowym koszyku energetycznym, konieczne są ogromne inwestycje w tym sektorze.

„Przy utrzymaniu największego udziału samej ropy naftowej, wynoszącego ponad 29 procent, światowy popyt osiągnie do tego czasu szacunkowo 120 milionów baryłek dziennie, z potencjałem wzrostu. Aby sprostać szybkiemu i znacznemu wzrostowi zużycia energii w nadchodzących latach, konieczne są znaczne inwestycje w tym sektorze

„Z badań OPEC wynika, że ​​skumulowane potrzeby inwestycyjne związane z ropą naftową od chwili obecnej do 2050 r. wyniosą około 17 bilionów dolarów, czyli średnio około 630 miliardów dolarów rocznie. Zabezpieczenie tego niezbędnego finansowania jest niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa dostaw i uniknięcia niepożądanej zmienności.

Lokpobiri zauważył, że zrównoważone rozwiązania dla nigeryjskiego przemysłu naftowego w epoce transformacji mają ogromne znaczenie dla przyszłego rozwoju krajowego przemysłu naftowego i gazowego, zauważając, że musi obejmować kompleksowe podejście, które równoważy wzrost gospodarczy, bezpieczeństwo energetyczne i zrównoważenie środowiskowe.

„Przyszłość światowego przemysłu naftowego i gazowego, a co za tym idzie nigeryjskiego przemysłu naftowego, pozostaje jasna, ponieważ światowe zapotrzebowanie na energię wzrośnie o około 24 procent do 2050 r., zgodnie z OPEC 2024 World Oil Outlook (WOO). Popyt ten będzie napędzany przez gospodarkę światową, której wielkość ma się podwoić, ze 165 bilionów dolarów w 2023 r. do 358 bilionów dolarów w 2050 r.

„OPEC prognozuje szybko rosnącą populację świata, która do 2050 r. przekroczy ponad 9,5 miliarda ludzi z obecnego poziomu ośmiu miliardów, przy czym największy wzrost będzie napędzany znacznym wzrostem geograficznym w krajach rozwijających się nienależących do OECD. Sama urbanizacja spowoduje, że do roku 2030 ponad pół miliarda ludzi przeniesie się do miast na całym świecie.

„Aby przezwyciężyć przewidywany szacowany globalny wzrost popytu, organ regulacyjny NUPRC uruchomił niedawno inicjatywę dotyczącą dodatkowego 1 miliona baryłek dziennie (mb/d), aby zwiększyć produkcję ropy w kraju. Inicjatywa ta jest słusznym celem, biorąc pod uwagę nasz krajowy techniczny potencjał produkcyjny wynoszący ponad 2,26 mln baryłek dziennie (mb/d).

„Wzywam podmioty z branży, aby powiedziały rządowi, co możemy zrobić, aby w ciągu najbliższych 2 lat zwiększyć obecną produkcję o 2 miliony baryłek dziennie (mb/d)” – dodał dalej minister.

Wyszczególnienie reform w sektorze obejmujących modernizację systemu infrastrukturalnego w celu zwiększenia produkcji; przyjęcie modelu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w celu zwiększenia wartości dodanej naszej ropy naftowej w segmentach średniego i niższego szczebla sektora ropy i gazu; zwolnienie z podatku importu urządzeń rafineryjnych; oraz Ulepszone zakłady rafinacji i przetwarzania podniosą jakość produktów, umożliwiając przedsiębiorstwom wytwarzanie produktów o wyższej wartości, które spełniają wymagania rynku, przyciągając więcej klientów i zwiększając przychody, między innymi, minister powiedział, że reformy pomogą zwiększyć nasze rezerwy, zapewnić zrównoważenie środowiskowe, zwiększyć codzienną produkcję w Nigerii i stworzyć dodatkowe możliwości dla nowych inwestycji i wyższych dochodów zarówno dla rządu, jak i inwestorów.

„Naszym celem strategicznym jest zapewnienie, że nasza branża pozostanie konkurencyjna pomimo globalnego programu dekarbonizacji, poprzez skupienie się na kosztach produkcji. Nasze plany i pragnienia obejmują zapewnienie jednocyfrowego kosztu jednostkowego, aby zmaksymalizować nasze obfite rezerwy dla bogactwa naszego narodu” – dodał.

W swojej prezentacji prof. Yinka Omorogbe, SAN z Centrum Ekonomiki i Prawa Energetyki Naftowej na Uniwersytecie w Ibadanie, zauważyła, że ​​pojawienie się ustawy o przemyśle naftowym (PIA) zapewniło pewną stabilność przemysłowi naftowemu i gazowemu.

Według profesora Omorogbe bez wątpienia istnienie tych uprawnionych organów regulacyjnych zapewniło bardzo potrzebną stabilność i przewidywalność, które predysponują branżę do wzrostu

„Od 2021 r. nigeryjski przemysł naftowy ma nowy reżim prawny wraz z pojawieniem się ustawy o przemyśle naftowym, która między innymi oddzieliła role komercyjne, regulacyjne i polityczne branży; przewidział pojawienie się jasnych ram regulacyjnych dla sektorów wyższego i średniego/niższego szczebla; i utworzył skomercjalizowane krajowe przedsiębiorstwo naftowe (NNPCL) oraz 2 organy regulacyjne dla sektora wydobycia (NUPRC) i downstream (NMDPRA

„W rundzie licencyjnej na rok 2021 przyznano około 57 pól marginalnych w całej Nigerii. Był to znaczny wzrost w porównaniu z poprzednimi rundami i stanowił największą jak dotąd nagrodę w postaci pól marginalnych)” – powiedziała.

Zrodlo