Reżyser „Orang Ikan” Mike Wiluan o kręceniu filmu o stworzeniach z II wojny światowej, którego akcja rozgrywa się w Azji Południowo-Wschodniej

Oparty na mitologicznym stworzeniu zarejestrowanym w kilku relacjach malajskich i indonezyjskich, akcja rozgrywająca się podczas II wojny światowej Rybi Ludzie odważnie wkracza w gatunek filmów o stworzeniach.

Koprodukcja Singapuru, Indonezji, Japonii i Wielkiej Brytanii krąży po międzynarodowych festiwalach, mając swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio w kategorii Gala Selection, przed wyruszeniem na konkurs Asteroid Competition na festiwalu Science + Fiction w Trieście dla swojego europejskiego premiera, a następnie Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Singapurze w grudniu.

„Jestem wielkim fanem sztuki stworzeń i pomysłu człowieka-ryby, czyli ludzie-ryby doszło do skutku” – powiedział reżyser Mike Wiluan. „To mitologiczne stworzenie istniało w mitologii malajskiej, ale tak naprawdę nie zostało zbadane. Jednakże istniało wiele historii o obserwacjach przez rybaków tych humanoidalnych stworzeń morskich, które pojawiały się raz po raz przez ponad 100 lat.

W filmie występuje aktor i muzyk Dean Fujioka (Fullmetalowy Alchemik) i Calluma Woodhouse’a (Wszystkie stworzenia duże i małe). Wiluan sprowadził także Allana B. Holta jako Rybi Ludzieprojektant stworzeń; Holt pracował przy takich filmach jak Świat Jurajski, RoboCop I GI Joe: Powstanie Cobry.

Akcja filmu rozgrywa się w 1942 roku na Pacyfiku. Film opowiada historię japońskiego żołnierza Saito (w tej roli Fujioka) i brytyjskiego jeńca wojennego imieniem Bronson (w tej roli Woodhouse) na pokładzie japońskiego „okrętu piekielnego”, po czym lądują na bezludnej wyspie. ścigany przez śmiercionośne stworzenie znane jako „Orang Ikan”.

Rybi Ludzie wyreżyserował i napisał Mike Wiluan, który był także reżyserem Chłopcy z Buffalo I Zajazd Jaśmin i współprodukowany Szalenie bogaci Azjaci.

Wiluan powiedział, że chciał stworzyć mieszankę fikcji i faktów historycznych Rybi Ludzienadając ton, rozpoczynając film od prawdziwych historycznych materiałów przedstawiających żołnierzy i statki w regionie Azji i Pacyfiku podczas II wojny światowej.

„Kiedy zgłębiałem temat ludzie-rybyNa przykład aż do lat czterdziestych XX wieku na wyspach Kai we wschodniej Indonezji grupa żołnierzy widziała to stworzenie będące pół człowiekiem, pół rybą. Kiedy poszli zbadać sprawę, wieśniacy powiedzieli im, że rzeczywiście istnieje taki typ stworzenia. Udokumentowali to, choć nie ma żadnych zdjęć. Bardzo nas zaciekawił sposób, w jaki te historie utrwalały się w czasie” – dodał Wiluan.

Ponieważ Fujioka biegle włada językiem japońskim i angielskim, Wiluan powiedział, że Fujioka pomógł ukształtować wiele niuansów w dialogu jego postaci, Saito.

„Dean bardzo nam pomógł i bardzo dobrze nam się współpracowało. Zapytałbym, jak jego postać rozmawiałaby z kimś, gdyby miała inną rangę lub staż pracy, jak rozmawiałaby z kimś innym, gdyby był wobec niej podejrzliwy lub jak możemy użyć czegoś bardziej sformalizowanego w porównaniu ze slangiem, skoro był w wojsku – powiedział Wiluan.

Sekwencje statków kręcono w Wiluan’s Infinite Studios w Batam, a sceny plenerowe w Sukabumi. Dużą atrakcją była liczba klifów i jaskiń w okolicy Sukabumi, a także wzgórz, gór i ogromnych wodospadów, które zapewniały wiele okazji do sfotografowania „orang ikan” poruszającego się i czającego się wśród bogatej ilości bujnej przyrody.

Dla Wiluana ważne było również przedstawienie „orang ikan” w „staromodny sposób”, z człowiekiem w garniturze, a nie grafiką komputerową. Przytoczył film z 1954 roku Stworzenie z Czarnej Laguny jako inspiracja.

„Wprowadzaliśmy to stworzenie w małych kawałkach, z wody na ląd, nie kręcąc sceny przy zbyt dużym świetle, wprowadzaliśmy je powoli, tak aby na przestrzeni czasu można było zobaczyć małe elementy stworzenia” – powiedział Wiluan. „Nie chcieliśmy pokazywać tego stworzenia tylko w strasznych momentach, ale także pokazać, co robi to stworzenie, gdy nikt na nie nie patrzy”.

Wiluan powiedział, że pracuje nad swoim kolejnym projektem Zajazd Melati 2. Pierwszy film, Motel Jaśminpoczątkowo otrzymał zielone światło jako serial dla Catchplay, zanim kierownictwo sieci zdecydowało się wypuścić wersję kinową filmu wykorzystującą materiał z serialu, a następnie sam serial, Zajazd Jaśmin.

„Kiedy zrobiłem to po raz pierwszy, pierwszy sezon był serialem, który został przekształcony w film i była to strategiczna decyzja podjęta wówczas w naszej sieci” – powiedział Wiluan. „Wszystkim w Indonezji poszło na tyle dobrze, że mogliśmy nakręcić drugi film, więc naprawdę skupiam się na zrobieniu tego filmu i spełnieniu tego, co przegapiłem przy pierwszej okazji.

„Istnieje styl, który preferuję, który jest bardziej gatunkowy, fantastyczny i nieco bardziej konceptualny. Badam też różne możliwości, w których mogę posunąć się jeszcze trochę dalej, pracując z aktorami i tworząc historie, które mają większą głębię i znaczenie” – dodał Wiluan.

Zrodlo