Według doniesień w ubiegłym roku do krajów rozwiniętych przybyło ponad 6 milionów migrantów na stałe
Z nowego raportu wynika, że migracja na stałe do krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w dalszym ciągu rośnie, ustanawiając nowy rekord w 2023 r. Gwałtownie wzrosła także liczba migrantów tymczasowych i osób ubiegających się o azyl.
OECD jest organizacją międzynarodową skupiającą kraje w przeważającej mierze rozwinięte.
W opublikowanym w czwartek najnowszym „Prognozie dotyczącym migracji” OECD z siedzibą w Paryżu podaje, że w zeszłym roku do jej państw członkowskich przybyło 6,5 miliona nowych stałych migrantów. Liczba ta oznacza wzrost o 10% rok do roku i 28% w stosunku do poziomu z 2019 roku.
W raporcie wskazano, że większość wzrostu migracji na stałe w 2023 r. wynikała z migracji rodzinnych (wzrost o 18% w ujęciu rocznym). Migracja zarobkowa na stałe do krajów OECD również utrzymywała się na wysokim poziomie – podobnie jak w 2022 r. – nieco poniżej 1,2 mln pracowników.
„Rosnący popyt na pracę był głównym czynnikiem migracji w ciągu ostatnich dwóch lat” – dodał. – powiedział Sekretarz Generalny OECD Mathias Cormann. Dodał, że wiele krajów OECD stoi w obliczu powszechnych niedoborów siły roboczej i groźnych zmian demograficznych, co oznacza, że rosnąca liczba migrantów zarobkowych przyczyniła się do trwałego wzrostu gospodarczego.
Z raportu wynika, że w 2023 r. około jedna trzecia krajów OECD, w tym Kanada, Francja, Japonia, Szwajcaria i Wielka Brytania, odnotowała rekordowy poziom imigracji. Kolejna trzecia odnotowała spadek napływów, m.in. Dania, Estonia, Izrael, Włochy, Litwa i Nowa Zelandia.
Największy wzrost odnotowano w Wielkiej Brytanii, która po raz pierwszy po USA była największym odbiorcą migrantów, z imigracją netto na poziomie 750 000 osób, wynikającą z rekrutacji do sektora opieki.
Ze raportu wynika, że w 2023 r. liczba nowych osób ubiegających się o azyl w krajach OECD pobiła rekord – w krajach OECD zarejestrowano 2,7 mln nowych wniosków, co oznacza wzrost o 30% rok do roku.
W USA liczba wniosków o azyl w 2023 r. po raz pierwszy przekroczyła łączną liczbę wniosków o azyl w europejskich krajach OECD i wzrosła do ponad miliona.
Kraje pochodzenia najczęściej ubiegające się o azyl w ramach OECD w 2023 r. to Wenezuela (270 000), Kolumbia (203 000), Syria (171 000) i Afganistan (150 000). Za nimi uplasowały się Haiti, Kuba, Türkiye i Nikaragua.
Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych: