Bank Rezerw Indii (RBI) współpracuje z wieloma krajowymi pożyczkodawcami nad zaawansowanymi testami cyfrowej waluty banku centralnego eRupee (CBDC). Pomimo ostatnich postępów w tej dziedzinie bank centralny nie spieszy się z udostępnieniem CBDC użytkownikom w kraju. Sytuacją na Filipinach odniósł się podobno podczas konferencji zastępca gubernatora RBI T. Rabi Sankar. W ramach swojego przemówienia Sankar powiedział, że bankowi centralnemu nie spieszy się z rozszerzaniem wdrażania eRupee, dopóki nie zostanie dokładnie oceniony jego wpływ na systemy finansowe.
Sankara powiedział Bloomberg twierdzi, że wprowadzenie cyfrowej waluty do powszechnego użytku w Indiach może zająć trochę czasu. „Nie spieszy nam się z jego natychmiastowym wdrożeniem. Gdy będziemy mieć pewien pogląd na to, jaki będzie wynik lub wpływ, wdrożymy to. Nie ustalamy konkretnego harmonogramu” – powiedział publikacji.
Wprowadzony do prób w grudniu 2022 r. RBI postrzega go jako narzędzie do umiędzynarodowienia waluty INR. Oczekuje się, że eRupee poprawi obecne opóźnienia w ułatwianiu rozliczeń transgranicznych.
Inne kraje, takie jak Rosja i Chiny, również podejmują kroki w celu integracji swoich CBDC ze swoimi systemami finansowymi. Celem jest zmniejszenie zależności od dolara amerykańskiego w zakresie przetwarzania rozliczeń międzynarodowych. Zastępca gubernatora RBIU powiedział Bloombergowi, że Indie pracują nad porozumieniami płatniczymi wspieranymi przez CBDC ze Sri Lanką i ZEA.
Chcąc uprościć skuteczną strategię wdrażania dla krajów przyjaznych CBDC, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zaproponował niedawno ramy. Nazywa się REDI. Ramy kładą nacisk na regulacje, edukację, projektowanie i wdrażanie oraz zachęty – podczas planowania wdrożenia CBDC. MFW oczekuje, że ekosystem CBDC stanie w obliczu wielu wyzwań w procesie adopcji.
Obecnie członkowie G20 badają zalety i wady wprowadzenia CBDC. Jak wynika z niedawno opublikowanego raportu think tanku Atlantic Council, łącznie 134 kraje aktywnie badają cyfrowe wersje swoich walut. Kraje te stanowią 98 procent światowej gospodarki.
Dzięki eRupee CBDC RBI liczy, że eRupee poprawi szybkość i bezpieczeństwo rozliczeń przekazów pieniężnych. W październiku gubernator RBI Shaktikanta Das podkreśliła, że Indie należą do nielicznych dużych gospodarek posiadających całodobowy system rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym (RTGS), który będzie ewoluował wraz z postępem technologii.
CBDC (Central Bank Digital Currency), podobnie jak eRupee, jest reprezentacją walut fiducjarnych typu blockchain, emitowaną i regulowaną przez banki centralne. Chociaż działają jak kryptowaluty, jeśli chodzi o ułatwianie szybkich i stosunkowo prywatnych transakcji finansowych, są nadzorowane i kontrolowane przez władze finansowe. Transakcje przetwarzane za pośrednictwem CBDC są trwale rejestrowane w sieciach blockchain, które są niezmienne i zapewniają większą przejrzystość historii finansowych.