Rakiety NASA tworzą sztuczne chmury podczas zorzy polarnej w Norwegii

Rzadki widok miał miejsce 10 listopada, kiedy NASA wystrzeliła rakiety, które podczas niewielkiej burzy geomagnetycznej nad północną Norwegią wytworzyły sztuczne chmury pod zorzami polarnymi. Wydarzenie miało miejsce w pobliżu Centrum Kosmicznego Andøya, obiektu położonego w idealnym miejscu do badania aktywności geomagnetycznej ze względu na bliskość koła podbiegunowego. Organizator wycieczek Ivar Sandland, który był świadkiem spektaklu, opowiedział Space.com o niezwykłych zjawiskach wizualnych podczas jego podróży z Bodo do Tromso.

Według raport w publikacji Sandland, który prowadzi Nordland Adventures, na pierwszy rzut oka założył, że to chmura. Później odkrył w lokalnych wiadomościach, że widoczne ślady na niebie były częścią trwających eksperymentów NASA.

Misja VortEx bada przepływ energii w atmosferze

Wydarzenie było częścią eksperymentu NASA Vorticity Experiment (VortEx), który bada dynamikę energii w turbopauzie, gdzie mezosfera i termosfera spotykają się na wysokości około 90 kilometrów nad Ziemią. W raporcie wspomina się ponadto, że rakiety wyemitowały trimetyloglin, związek, który reaguje z atmosferą, tworząc widoczne smugi. Te sztuczne chmury służą do śledzenia fal grawitacyjnych, pomagając badaczom w zrozumieniu ich interakcji na tej wysokości.

Rakiety sondujące, mniejsze pojazdy suborbitalne przeznaczone do badania celów, zostały wykorzystane do eksperymentu. Efekty wizualne powstałe w wyniku uwolnienia substancji chemicznej dostarczyły naukowcom kluczowych danych na temat procesów transferu energii, a jednocześnie urzekły widzów niezwykłym pokazem w świetle zorzy polarnej.

Idealna lokalizacja do badań kosmicznych

Centrum Kosmiczne Andøya służy jako węzeł wystrzeliwania rakiet przeznaczonych do badań atmosferycznych i geomagnetycznych. Naładowane cząstki słoneczne, kierowane przez ziemskie pole magnetyczne w stronę biegunów, wytwarzają zorze polarne w wyniku interakcji z gazami w górnych warstwach atmosfery. To sprawia, że ​​północna Norwegia jest optymalnym miejscem do obserwacji tych interakcji.

Takie eksperymenty dają wgląd w naukę o atmosferze, jednocześnie wzbudzając ciekawość wśród lokalnych mieszkańców i gości, podkreślając skrzyżowanie badań i cudów natury.

Zrodlo