Rada Bezpieczeństwa ONZ nakłada sankcje na dwóch generałów z paramilitarnej RSF Sudanu

Szef operacji grupy paramilitarnej i dowódca Darfuru Zachodniego zostali ukarani zakazami podróżowania i zamrożeniem aktywów.

Komitet Rady Bezpieczeństwa ONZ nałożył sankcje na dwóch generałów paramilitarnych Sudańskich Sił Szybkiego Wsparcia (RSF) za destabilizację kraju poprzez przemoc i łamanie praw człowieka.

Są to pierwsze sankcje ONZ w obecnej wojnie w Sudanie, która wybuchła 15 kwietnia 2023 r. w wyniku walki o władzę pomiędzy RSF pod przywództwem Mohameda Hamdana „Hemedtiego” Dagalo a szefem Sudańskich Sił Zbrojnych (SAF) Abdelem Fattahem al. -Burhan.

Komitet ds. sankcji wobec Sudanu przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ zgodził się w piątek z propozycją Stanów Zjednoczonych złożoną pod koniec sierpnia, aby nałożyć zakaz podróży międzynarodowych i zamrożenie aktywów szefowi operacji RSF Osmanowi Mohamedowi Hamidowi Mohamedowi i dowódcy Darfuru Zachodniego Abdelowi Rahmanowi Jumie Barkalli.

Według agencji informacyjnej Reuters, dyplomaci stwierdzili, że Rosja opóźniła tę decyzję, ponieważ chciała mieć więcej czasu na przestudiowanie propozycji. Komisja działa na zasadzie konsensusu.

W maju Departament Skarbu USA nałożył sankcje na Mohameda i dowódcę grupy w Centralnym Darfurze, Alego Yagouba Gibrila.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił w zeszłym tygodniu doniesienia o atakach RSF na ludność cywilną, twierdząc, że Wielka Brytania będzie nalegać na przyjęcie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji w sprawie konfliktu.

Głód i wysiedlenia

Według danych ONZ w wyniku konfliktu zginęło ponad 10 milionów ludzi, w tym 2,4 miliona uciekło do innych krajów, co spowodowało jeden z najgorszych światowych kryzysów humanitarnych.

Prawie 25 milionów ludzi – połowa populacji Sudanu – potrzebuje pomocy, ponieważ w obozach dla przesiedleńców panował głód.

W wojnie zginęło co najmniej 20 000 osób, a wiele agencji ONZ podniosło alarm w związku z ryzykiem „niezliczonych” dodatkowych zgonów w związku ze wzrostem liczby przypadków swobodnego spadania i cholery w systemie opieki zdrowotnej.

Rada Bezpieczeństwa ONZ stworzyła swój ukierunkowany system sankcji na Sudan w 2005 r., próbując pomóc w zakończeniu konfliktu w Darfurze. Przed piątkiem na liście dodanej w 2006 r. znajdowały się trzy osoby. W 2004 r. Rada nałożyła również embargo na broń na Darfur.

ONZ szacuje, że na początku XXI wieku w Darfurze zginęło 300 000 ludzi, kiedy powiązane z rządem bojówki „Janjaweed” – które dały początek RSF – pomogły armii stłumić bunt głównie grup niearabskich. Byli przywódcy Sudanu są poszukiwani przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze za ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Zrodlo