Quincy Jones umiera w wieku 91 lat

Quincy Jones zmarł w niedzielę 3 listopada w swoim domu w Kalifornii. New York Timesa raporty. Legendarny muzyk, kompozytor, producent i gigant rozrywki miał 91 lat. Nie ujawniono przyczyny.

Jones był jednym z najczęściej nominowanych artystów w historii nagrody Grammy, zarabiając 80 nominacji i 28 nagród w ciągu swojej kariery. Ten utalentowany muzyk jazzowy i aranżer wyróżniał się na tle swoich współczesnych chęcią łączenia gatunków, przeskakując pomiędzy R&B, popem, jazzem i rapem tylko w latach 80. Dzięki pracy produkcyjnej dla takich legend jak Michael Jackson, Frank Sinatra, Miles Davis, Lesley Gore i Donna Summer jego wpływ na współczesną muzykę jest niemal niezrównany.

Urodzony w Chicago w 1933 roku, Jones zaczął grać na trąbce w szkole w wieku 10 lat. Po kilku latach nauki założył zespół z kolegą ze szkoły Rayem Charlesem. Po ukończeniu Berklee College of Music w Bostonie rozpoczął życie jako muzyk koncertujący, pełniąc w latach 50. funkcję dyrektora muzycznego Dizzy’ego Gillespiego. W tej dekadzie prowadził także własny zespół, wydając pod swoim nazwiskiem kilka albumów jazzowych, a także studiował pod okiem Nadii Boulanger w Paryżu, zajmując się wczesną muzyką elektroniczną na wydarzeniach, których kuratorem był Pierre Boulez. Jones zaczął aranżować (a czasami prowadzić) piosenek dla Raya Charlesa, Counta Basiego, Dinah Washington i innych, zanim włączył syntezatory do swojej własnej praktyki.

W latach 60. Jones rozpoczął pracę jako wiceprezes Mercury Records. Skoncentrował się na projektach filmowych i telewizyjnych, ostatecznie pisząc muzykę do prawie 40 filmów i setek programów telewizyjnych; jego pierwszy, w 1964 r., był dla Sidneya Lumeta Lombard. Od późnych lat sześćdziesiątych do wczesnych osiemdziesiątych Jones był płodnym wykonawcą i producentem, wydając solowe albumy, takie jak Ciepło ciała I Koleś współpracując z innymi znakomitymi artystami. W 1977 roku został kierownikiem nadzoru muzycznego przy musicalu wyreżyserowanym przez Lumeta Czarodziejktóry przedstawił go młodemu Michaelowi Jacksonowi.

Jones kierował następnie trzema najbardziej znanymi albumami Jacksona: Poza ścianą, KryminałI Zły. Kryminał był prawdopodobnie największym momentem kulturalnym lat 80., wywołując międzynarodową histerię i zmieniając Jacksona w największą gwiazdę końca XX wieku. Oprócz pracy muzycznej Jones był także filantropem i aktywistą, przekazując swoją władzę w postaci charytatywnych singli gwiazd, takich jak „We Are The World” z 1985 r., którego celem było zbieranie pieniędzy na walkę z głodem w Afryce. W tym samym roku zaczął poszerzać swoje wpływy jako potentat branży kulturalnej, produkując wyreżyserowaną przez Stevena Spielberga adaptację powieści Kolor Fioletowy (który przedstawił światu Oprah Winfrey).

Zrodlo