Publiczność poproszona o monitorowanie działań Bogora Bawaslu w związku z wirusowymi zarzutami dotyczącymi polityki pieniężnej przedstawionymi przez zastępcę szefa Rudiego Susmanto

Sobota, 9 listopada 2024 – 19:40 WIB

Bogor, VIVA – Mata Hukum poprosiła Bawaslu Bogor Regency, aby nie czekała z przeprowadzeniem nadzoru po doniesieniach lub wirusach w mediach społecznościowych na temat naruszeń popełnionych przez kandydatów na regentów. To właśnie dzieje się teraz, rzekomo prowadzone przez jednego z kandydatów nr 1 Rudi-Ade.

Przeczytaj także:

KPU będzie koordynować z rządem plany dotyczące świąt narodowych w wyborach regionalnych zaplanowanych na 27 listopada 2024 r

„Widziałem krążący po społeczności film, w którym twierdzono, że otrzymano pieniądze w kopercie. Incydent ten wyraźnie narusza konstytucyjny obowiązek, zgodnie z którym kandydaci na głowy władz regionalnych prowadzą politykę pieniężną, co jest czynem haniebnym. Nie należy uczyć obywateli transakcji mających na celu wybranie kandydaci na regentów, którzy bawią się pieniędzmi z powodu wyboru ludzi „To wybór sumienia bez żadnego przymusu ani przekupstwa w formie polityki pieniężnej” – powiedział Sekretarz Generalny Mata Hukum Mukhsin Nasir w sobotę, 9 listopada 2024 r.

W związku z tym Mata Hukum zwróciła się także do KPU Bogor Regency jako jednostki dominującej ds. wdrażania partii demokratycznej o nadzorowanie Bawaslu. Oprócz tego Mukhsin ma również nadzieję, że społeczeństwo i społeczność będą aktywnie monitorować funkcjonowanie Bogor Regency Bawaslu, jeśli nie zareagują.

Przeczytaj także:

W 2024 r. odbędą się jednoczesne wybory regionalne, rząd ogłosi święto narodowe 27 listopada

Obywatele decydują o swoich wyborach w wyborach regionalnych. (ilustracja)

Zdjęcie:

  • ANTARA FOTO/Irwansyah Putra

„KPU musi uczestniczyć w nadzorowaniu Bawaslu, jeśli nie działa zgodnie z konstytucją. Społeczeństwo musi uczestniczyć w nadzorowaniu pracy Bogor Regency Bawaslu” – powiedział Mukhsin.

Przeczytaj także:

KPU wyjaśnia przygotowania przed równoległym głosowaniem w wyborach regionalnych w 2024 r

Do dnia głosowania pozostało tylko 20 dni. W czwartek, 7 listopada 2024 r., w Bogor Regency Pilkada pojawi się podejrzenie polityki pieniężnej. Wirusowe wideo przedstawiające matki otwierające koperty zawierające naklejki dla par kandydatów Rudi – Ade i 50 000 rupii w gotówce po powrocie z wydarzenie towarzyskie jest obecnie popularne wśród internautów z Bogor Regency.

Na nagraniu widać młodego mężczyznę, który po powrocie z imprezy socjalizacyjnej dla pary nr 1 w Bogor Regency Pilkada prowadzi rozmowę z matką.

„Co masz, mamo? Od kogo?” – zapytał młody człowiek.

Osoby niepełnosprawne dają prawo do głosowania w TPS na ilustracji Jednoczesne wybory regionalne/głosowanie w 2018 r.

Osoby niepełnosprawne dają prawo do głosowania w TPS na ilustracji Jednoczesne wybory regionalne/głosowanie w 2018 r.

Zdjęcie:

  • MIĘDZY ZDJĘCIAMI/Jessica Helena Wuysang

Nagle babcia i matka odpowiedziały, że otrzymały pamiątkowy wachlarz i kopertę po wzięciu udziału w spotkaniu towarzyskim Rudiego Susmanto i natychmiast otworzyły kopertę zawierającą 50 000 rupii.

„Dostałam wachlarz i kopertę od kandydata nr 1, pana Rudiego” – przyznały matki.

Potwierdzono to osobno. Zapytany o ten wirusowy film Rudi Susmanto zaprzeczył, jakoby on lub jego zespół rozdzielili pieniądze. „Zapytaj osobę, która nakręciła wideo. Może sam to nakręcił” – zaprzeczył Rudi, potwierdzony w krótkiej wiadomości.

Natomiast Burhanudin z Bawaslu Bogor Regency przyznał, że zbada i prześledzi prawdziwość informacji z krążącego nagrania wideo, dotyczących rzekomej polityki pieniężnej prowadzonej przez parę kandydatów nr 1.

Burhan dodał również, że jego partia zajmie się tą sprawą dalej, badając ją i postępując zgodnie z obowiązującymi przepisami.

„Aby ustalić, czy dane wydarzenie zostanie uznane za naruszenie, czy nie, musi przejść przez proces obsługi i przeglądu Bawaslu. Pewne jest, że ustawa 10 z 2016 r. dotycząca wyborów regionalnych w art. 73 wyjaśnia, że ​​w kampanii kandydaci i/lub kampania zespołom nie wolno obiecywać i/lub przekazywać pieniędzy lub materiałów innym osobom w celu wywarcia wpływu na organizatorów wyborów i/lub wyborców” – powiedział Burhan.

Cytowany z indonezyjskich przepisów KPU dotyczących przepisów zakazujących polityki pieniężnej podczas wyborów, art. 73 ustawy nr 10 z 2016 r. stanowi:

(1) Kandydatom i/lub zespołom prowadzącym kampanię zabrania się obiecywania i/lub przekazywania pieniędzy lub innych materiałów w celu wywarcia wpływu na organizatorów wyborów i/lub wyborców.

(2) Kandydaci, którym udowodniono, że dopuścili się naruszeń określonych w ust. (1) na podstawie decyzji Wojewódzkiego Bawaslu, mogą podlegać sankcjom administracyjnym za wykluczenie z udziału w parach kandydatów przez Prowincjonalną KPU lub Regencję/Miasto KPU.

(3) Zespół kampanii, któremu udowodniono naruszenie zamierzone w ust. (1) na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu, podlega sankcjom karnym zgodnie z postanowieniami przepisów ustawowych.

(4) Oprócz kandydatów lub par kandydatów członkom partii politycznych, zespołów prowadzących kampanię i wolontariuszom lub innym partiom zabrania się również umyślnego popełniania nielegalnych działań w postaci obiecywania lub wręczania pieniędzy lub innych materiałów jako rekompensaty obywatelom Indonezji, bezpośrednio lub pośrednio, za:

A. Wywieranie wpływu na wyborców, aby nie korzystali z prawa do głosowania;
B. korzystanie z prawa głosu w określony sposób skutkujący nieważnością głosu; I
C. Wpływ na to, czy głosować na konkretnego kandydata, czy też nie głosować na konkretnego kandydata.

– Przepisy dotyczące pieniężnych sankcji politycznych w wyborach
Artykuł 187A Ustawa nr 10 z 2016 r

(1) Każda osoba, która umyślnie popełnia czyn niezgodny z prawem, obiecuje lub wręcza obywatelowi Indonezji pieniądze lub inne przedmioty, bezpośrednio lub pośrednio, aby wpłynąć na wyborców, aby nie korzystali z prawa do głosowania, aby korzystali z prawa do głosowania w określony sposób w ten sposób, że głos staje się nieważny, wybiera określonego kandydata albo nie wybiera określonego kandydata zgodnie z art. 73 ust. 4, podlega karze pozbawienia wolności na czas co najmniej 36 (trzydzieści sześć) miesięcy i maksymalnie 72 (siedemdziesiąt dwa) miesiące i grzywnę w wysokości co najmniej 200 000 000,00 IDR (dwieście milionów rupii) i maksymalnie 1 000 000 000,00 IDR (jeden miliard rupii).

(2) Tej samej karze podlegają wyborcy, którzy umyślnie dopuszczają się czynów niezgodnych z prawem, przyjmując prezenty lub obietnice zgodnie z postanowieniami ust. (1).

Następna strona

Na nagraniu widać młodego mężczyznę, który po powrocie z imprezy socjalizacyjnej dla pary nr 1 w Bogor Regency Pilkada prowadzi rozmowę z matką.

Następna strona



Zrodlo