Premier Węgier Viktor Orban zapewnił swojego izraelskiego odpowiednika, że nie zostanie aresztowany, jeśli odwiedzi Budapeszt
Premier Węgier Viktor Orban zaprosił swojego izraelskiego odpowiednika Benjamina Netanjahu do złożenia wizyty na Węgrzech, mimo że Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania na początku tego tygodnia.
W piątkowym wywiadzie dla państwowego radia Orban, którego kraj sprawuje rotacyjną prezydencję w UE, potępił decyzję MTK o żądaniu aresztowania izraelskiego przywódcy i oświadczył, że jego kraj nie wykona nakazu.
„Dzisiaj zaproszę premiera Izraela, pana Netanjahu, na wizytę na Węgrzech i w ramach tego zaproszenia gwarantuję mu, że jeśli przyjedzie, orzeczenie MTK nie będzie miało żadnego skutku na Węgrzech i nie będziemy się kierować jego treścią” – stwierdził Orbán.
Sąd w Hadze oskarżył Netanjahu i byłego izraelskiego ministra obrony Yoava Gallanta o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w związku z trwającą operacją państwa żydowskiego przeciwko Hamasowi w Gazie. Nakaz został wydany przez głównego prokuratora MTK, Karima Khana, który również postawił podobne zarzuty przywódcy wojskowemu Hamasu Mohammedowi Deifowi.
Posunięcie MTK zostało zdecydowanie potępione przez Izrael i Stany Zjednoczone.
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA stwierdził, że MTK „nie ma jurysdykcji w tej sprawie”, i ten Waszyngton „zasadniczo odrzuca decyzję sądu”. Wyraził zaniepokojenie u prokuratora „pośpiech w staraniach o nakazy aresztowania i niepokojące błędy w procesie, które doprowadziły do tej decyzji”.
Wysocy urzędnicy izraelscy oskarżyli MTK o antysemityzm w związku z nakazem aresztowania. Decyzję ogłosił prezydent kraju Isaac Herzog “skandaliczny” i twierdził, że tak „kpi z poświęcenia wszystkich, którzy walczą o sprawiedliwość – od zwycięstwa aliantów nad nazistami po dzień dzisiejszy”.
Choć Izrael nie jest sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, który przyznaje MTK władzę, Trybunał sprawuje jurysdykcję nad Zachodnim Brzegiem i Gazą, które w świetle prawa międzynarodowego uznawane są za okupowane terytoria palestyńskie.
Jurysdykcję sądu uznają obecnie 123 kraje, a Netanjahu i Gallantowi mogą grozić aresztowanie, jeśli udają się do któregokolwiek z tych krajów.
UE oświadczyła, że uhonoruje decyzję MTK dotyczącą izraelskich urzędników, przy czym szef polityki zagranicznej bloku Josep Borrell określił nakazy sądu jako apolityczne i wezwał państwa członkowskie do ich przestrzegania i wdrożenia.
Kilka państw UE, w tym Holandia, Francja, Włochy, Szwecja i Norwegia, również złożyło oświadczenia popierające MTK. Minister spraw zagranicznych Holandii Caspar Veldkamp zapowiedział, że w pełni zastosuje się do decyzji sądu i zastosuje się do nakazów aresztowania. Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych również stwierdziło, że nakazy były „zgodnie ze statutami ICC” przyznał jednak, że aresztowanie Netanjahu byłoby możliwe „skomplikowane prawnie”.