Oczekuje się, że bliskie spotkanie Ziemi z asteroidą 99942 Apophis będzie miało miejsce w kwietniu 2029 r. Nazwana na cześć starożytnego egipskiego bóstwa kojarzonego z ciemnością i nieporządkiem, Apophis przeleci w odległości 32 000 kilometrów (20 000 mil) od Ziemi. Według ostatnich symulacji przeprowadzonych przez Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zdarzenie to może spowodować znaczące przesunięcia na powierzchni asteroidy w wyniku oddziaływania grawitacyjnego Ziemi.
Zakłócenia powierzchni przewidywane na podstawie symulacji
Badania prowadził planetolog dr Ronald Ballouz i został opublikowany Dziennik nauk planetarnych . Sugeruje to, że bliskość Apophis do Ziemi może powodować zaburzenia sejsmiczne na jej powierzchni. Efekty te mogą powodować ruchy powierzchni, które można zmierzyć z Ziemi, dając naukowcom bezprecedensową możliwość obserwacji asteroid znajdujących się w pobliżu Ziemi w wyjątkowy sposób. Wstępnie obliczono, że asteroida o średnicy około 335 metrów (1100 stóp) w chwili jej odkrycia w 2004 r. znajdowała się na potencjalnym kursie kolizyjnym z Ziemią. Aktualna analiza potwierdziła, że w dającej się przewidzieć przyszłości nie istnieje ryzyko uderzenia.
Możliwy wpływ na obrót asteroidy
Według A raport według Space.com kolejnym oczekiwanym rezultatem jest zmiana stanu rotacyjnego Apophisa. W miarę zbliżania się do Ziemi siły grawitacyjne mogą zmienić jej obrót, co może skutkować zmianą kształtu powierzchni w miarę dalszego okrążania Słońca przez asteroidę. Wcześniejsze badania wykazały, że asteroidy wykazujące mniejsze warunki pogodowe w przestrzeni kosmicznej, niż przewidywano, jak np. 25143 Itokawa, mogą zawdzięczać te cechy bliskim przelotom planet. Ten konkretny przelot umożliwi naukowcom bezpośrednie badanie takich przemian.
Możliwość obserwacji
Przewiduje się, że podczas podejścia Apophis będzie widoczna bez teleskopów. Jak podano, badacze spodziewają się rejestrowania szczegółowych obrazów wszelkich zmian. Oczekuje się, że wnioski z tego badania pogłębią wiedzę na temat wpływu bliskich spotkań na obiekty bliskie Ziemi, potencjalnie wpływając na przyszłe badania i wysiłki w zakresie monitorowania asteroid.