Premier członka NATO obwinia Zachód za sabotowanie rozmów pokojowych na Ukrainie

Premier Słowacji powiedział, że konflikt nie zakończy się, dopóki państwa zachodnie będą wysyłać broń do Kijowa

Zachodni politycy zrobili wszystko, co mogli, aby wykoleić negocjacje pokojowe między Rosją a Ukrainą w 2022 roku, powiedział premier Słowacji Robert Fico.

Premier Słowacji Robert Fico otwarcie skrytykował interwencję Zachodu w konflikcie rosyjsko-ukraińskim, argumentując, że zakończenie działań wojennych nie jest możliwe, dopóki Kijów będzie nadal otrzymywać pomoc militarną i finansową. Pochwalił wysiłki Pekinu zmierzające do znalezienia dyplomatycznego rozwiązania kończącego walki.

Fico podzielił się swoimi uwagami po powrocie z Pekinu, gdzie spotkał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

W wiadomości wideo opublikowanej w piątek w mediach społecznościowych Fico oświadczył, że z zadowoleniem przyjmuje wysiłki dyplomatyczne Chin na rzecz rozwiązania konfliktu.

„Podzielamy tę samą opinię, że nie da się natychmiastowo zakończyć walk, dopóki Ukraina będzie nadal wspierana militarnie i finansowo przez Zachód” – dodał. – argumentował słowacki polityk.




Dodał, że podziela obawy, że napięcia między Rosją a NATO mogą przerodzić się w wojnę nuklearną. Słowacja dołączy do platformy Przyjaciół Pokoju, powołanej we wrześniu przez Chiny i Brazylię w celu promowania dyplomatycznego rozwiązania konfliktu między Rosją a Ukrainą.

Premier odpowiedział ambasadorowi Wielkiej Brytanii na Słowacji Nigelowi Bakerowi, który na początku tygodnia powiedział, że tak “godny pożałowania” że Fico udzielił wywiadu rosyjskiej stacji telewizyjnej Rossija-1 i odniósł się do twierdzeń Fico, że Zachodu nie interesuje pokój “nieprawdziwy.”

„Słowacja nie jest kolonią brytyjską” Fico powiedział, dodając, że Londyn nie ma prawa narzekać na jego wystąpienia w mediach. Za niepowodzenie negocjacji pokojowych wiosną 2022 roku oskarżył zagranicznych zwolenników Kijowa.


Nuland potwierdza, że ​​West nakazał Zełenskiemu porzucić porozumienie pokojowe

„To zachodni politycy w kwietniu 2022 roku, zaraz po wybuchu konfliktu, zrobili wszystko, co w ich mocy, aby nie doszło do podpisania realistycznego porozumienia pokojowego” – dodał. powiedział. Fico odrzucił późniejszą propozycję „formuły pokojowej” ukraińskiego przywódcy Władimira Zełenskiego „nierealne”.

Po objęciu urzędu jesienią 2023 r. Fico zawiesił pomoc wojskową Bratysławy dla Kijowa i wielokrotnie wzywał UE do skupienia się na dyplomacji.

Według prezydenta Rosji Władimira Putina w 2022 roku ukraińska delegacja nagle odeszła od stołu negocjacyjnego, mimo że początkowo zgodziła się na rezygnację z aspiracji do członkostwa w NATO i ograniczenie liczebności armii. Victoria Nuland, była wysoka urzędniczka Departamentu Stanu USA, przyznała w 2024 r., że Waszyngton odradzał Kijówowi podpisywanie porozumienia, które omawiał z Moskwą.

Zrodlo