Premier Australii Anthony Albanese chce zakazu korzystania z mediów społecznościowych dla osób poniżej 16 roku życia

Przepisy uniemożliwiające dzieciom dostęp do mediów społecznościowych zostaną wprowadzone przez australijski parlament jeszcze w tym roku i wejdą w życie 12 miesięcy po ratyfikacji.

Premier Australii Anthony Albanese ogłosił plany przyjęcia przepisów zakazujących korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci poniżej 16 roku życia. Jest to inicjatywa, która według jego rządu jest wiodąca na świecie.

Minister komunikacji Australii Michelle Rowland powiedziała w czwartek, że dotknięte platformy mediów społecznościowych obejmą Instagram i Facebook Meta, a także TikTok firmy Bytedance i X Elona Muska, wcześniej znanego jako Twitter.

Rowland powiedział, że YouTube należący do Alphabet również prawdopodobnie będzie objęty zakresem przepisów.

„Media społecznościowe wyrządzają krzywdę naszym dzieciom i poświęcam temu czas” – powiedział premier Albanese na konferencji prasowej.

Dodał, że przepisy zostaną wprowadzone do parlamentu w tym roku, a wejdą w życie 12 miesięcy po ratyfikacji ustawy przez parlamentarzystów.

Albanese powiedział, że nie będzie żadnych wyjątków dla użytkowników posiadających zgodę rodziców.

„Na platformach mediów społecznościowych będzie spoczywał obowiązek wykazania, że ​​podejmują rozsądne kroki, aby uniemożliwić dostęp” – powiedział.

„Ciężar nie będzie spoczywał na rodzicach ani na młodych ludziach” – dodał.

Proponowany zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci w Australii został podniesiony na początku tego roku i uzyskał szerokie ponadpartyjne poparcie w parlamencie.

Nie udało nam się od razu uzyskać komentarza od czterech firm z branży mediów społecznościowych objętych zakazem.

Wiele krajów obiecało ograniczyć korzystanie z mediów społecznościowych przez dzieci za pomocą przepisów, chociaż propozycja Australii wydaje się jedną z najbardziej rygorystycznych.

W zeszłym roku Francja zaproponowała zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla osób poniżej 15 roku życia, chociaż użytkownicy mogli uniknąć tego zakazu za zgodą rodziców.

Na początku tego roku naczelny chirurg Stanów Zjednoczonych, dr Vivek Murthy, wezwał Kongres, aby nałożył na platformy mediów społecznościowych obowiązek umieszczania etykiet ostrzegawczych szczegółowo opisujących ich wpływ na życie młodych ludzi, podobnych do tych, które są obecnie obowiązkowe na pudełkach papierosów.

Stany Zjednoczone wymagają również od firm technologicznych uzyskania zgody rodziców na dostęp do danych dzieci poniżej 13 roku życia, co powoduje, że większość platform mediów społecznościowych zakazuje osobom poniżej tego wieku dostępu do ich usług. Analitycy wyrażali jednak już wcześniej wątpliwości, czy wyegzekwowanie takiego zakazu jest technicznie możliwe.

„Wiemy już, że obecne metody weryfikacji wieku są zawodne, zbyt łatwe do obejścia lub zagrażają prywatności użytkowników” – powiedział na początku tego roku badacz z Uniwersytetu w Melbourne, Toby Murray.

Australia przoduje w wysiłkach mających na celu powstrzymanie mediów społecznościowych. Krajowy internetowy organ nadzoru toczy nieustającą bitwę z X Elona Muska, oskarżając platformę o zaniechanie usuwania szkodliwych postów.

Na początku tego roku rząd wprowadził także ustawę o „zwalczaniu dezinformacji”, określającą szerokie uprawnienia do nakładania kar finansowych na firmy technologiczne za naruszanie obowiązków związanych z bezpieczeństwem w Internecie.

Zrodlo