Ogółem 44 procent ofiar stanowiły dzieci; najmłodszy był jednodniowym chłopcem, a najstarszą 97-letnią kobietą.
Szef ONZ ds. praw człowieka Volker Turk potępił „pozorną obojętność” Izraela na zabijanie cywilów w Gazie po tym, jak nowy raport jego agencji wykazał, że prawie 70 procent zweryfikowanych zgonów dotyczyły kobiet i dzieci.
Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) opublikowało w piątek raport, po sprawdzeniu, czy w ciągu pierwszych sześciu miesięcy izraelskiej wojny w Gazie zginęło 8119 z ponad 34 500 osób, stwierdzając, że wysoki odsetek stanowiły kobiety i dzieci – najmłodszy ma zaledwie jeden dzień.
Turk potępił „bezmyślne lekceważenie” przez Izrael „zasad wojny… mających na celu ograniczenie ludzkiego cierpienia i zapobieganie mu w czasie konfliktu zbrojnego”. Nawoływał Izrael do wywiązania się ze swoich zobowiązań międzynarodowych, odnotowując obecne oblężenie północnej Gazy i decyzję o zerwaniu stosunków z Agencją ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA).
W raporcie ostrzegł, że „powszechne lub systematyczne” ataki na ludność cywilną mogą stanowić „zbrodnię przeciw ludzkości”.
„A jeśli zostaną popełnione z zamiarem zniszczenia w całości lub części grupy narodowej, etnicznej, rasowej lub religijnej, mogą one również stanowić ludobójstwo” – stwierdził.
Dokonana przez ONZ analiza wieku i płci ofiar potwierdza palestyńskie twierdzenie, że kobiety i dzieci stanowią dużą część ofiar wojny.
Ogółem 44 procent ofiar stanowiły dzieci, przy czym największą pojedynczą kategorię stanowiły osoby w wieku od pięciu do dziewięciu lat, następnie ofiary w wieku 10–14 lat, a następnie dzieci w wieku do czterech lat włącznie.
Najmłodszą ofiarą był jednodniowy chłopiec, najstarszą 97-letnia kobieta.
Wykazano, że w 88 procentach przypadków w tym samym ataku zginęło co najmniej pięć osób, co wskazuje na użycie broni przez izraelskie wojsko uderzające w duże obszary w gęsto zaludnionych strefach.
W raporcie dodano, że część ofiar śmiertelnych mogła być również skutkiem zabłąkanych pocisków palestyńskich grup zbrojnych.
Wskazała także na „ciągłe bezprawne zaniedbania rządu izraelskiego w zakresie umożliwienia, ułatwienia i zapewnienia napływu pomocy humanitarnej, niszczenia infrastruktury cywilnej i powtarzających się masowych wysiedleń”.
„To postępowanie sił izraelskich spowodowało bezprecedensowy poziom zabójstw, śmierci, obrażeń, głodu, chorób i chorób” – kontynuowano.
Izrael nie skomentował od razu ustaleń raportu.
Według Ministerstwa Zdrowia enklawy od 7 października 2023 r. w wojnie Izraela ze Strefą Gazy zginęło co najmniej 43 469 Palestyńczyków, a 102 561 zostało rannych.