Poznanie pięciu etapów żałoby w psychologii: naukowe zrozumienie procesu smutku i rozczarowania

Djakarta – Doświadczenie żałoby, takiej jak strata, nie jest rzeczą łatwą, niezależnie od tego, czy jest to utrata bliskiej osoby, praca czy inny ważny aspekt życia. Proces żałoby jest doświadczeniem emocjonalnym i złożonym.

Przeczytaj także:

Zakochany od dawna, odpowiadając na czaty: Sygnał braku zainteresowania lub po prostu zajęty? To jest wyjaśnienie psychologiczne

Jak podaje psychcentral.com, w psychologii proces rozumienia rozczarowania i przeżywania żalu nazywany jest „Pięć etapów Smuteklub Pięć etapów żałoby.

Teoria ta została opracowana przez szwajcarsko-amerykańską psychiatrę Elisabeth Kübler-Ross w 1969 roku. Teoria ta wyjaśnia rozumienie emocjonalnej podróży, jakiej zazwyczaj doświadcza osoba doświadczająca straty.

Przeczytaj także:

Podpisuje, że przyjaciel udaje, że Cię nie lubi, ale potajemnie się podkochuje, na podstawie psychologii

1. Odmowa (Odmowa)

Odmowa lub zaprzeczenie to pierwszy etap, jakiego często doświadcza osoba, która odczuwa smutek. W tej fazie może być trudno zaakceptować fakt, że ukochana osoba odeszła lub że strata, której doświadczyła, rzeczywiście miała miejsce.

Przeczytaj także:

Ammar Zoni czuje się zdradzony przez irlandzką Bellę, nawiązuje do tego, że jego była żona zbyt szybko odeszła

Ponieważ smutek jest emocją przytłaczającą, nierzadko zdarza się, że ktoś reaguje na silne i często nagłe uczucia, udając, że strata lub zmiana nie nastąpiła.

Nierzadko zdarza się, że ktoś reaguje na silne i często nagłe uczucia, udając, że strata lub zmiana nie nastąpiła.

Jak podaje „Psychology Today”, według psychologa dr. Alana D. Wolfelta, zaprzeczenie to ma na celu przetrwanie szoku emocjonalnego i pomaga jednostce przetrwać początkowe chwile szoku.

2. Gniew (Gniew)

Złość jest formą uwolnienia emocji. Złość często ukrywa uczucia i ból, których doświadczasz.

Złość może być skierowana na siebie, innych ludzi, nawet na Boga lub los. Jest to naturalna reakcja w obliczu niesprawiedliwości straty.

Możesz nawet wyładować swoją złość na przedmiotach nieożywionych. Nawet jeśli twój racjonalny mózg wie, że obiekt twojego gniewu jest niewinny, uczucia tej chwili są zbyt intensywne, aby je kontrolować.

Gdy złość zacznie opadać, możesz zacząć myśleć bardziej racjonalnie o tym, co się wydarzyło i odczuwać emocje, które wcześniej były tłumione.

dr. Elisabeth Kubler-Ross w swojej książce O śmierci i umieraniu stwierdza, że ​​złość jest wyrazem emocji, który pozwala jednostkom poczuć, że mają kontrolę, nawet w sytuacjach, które wydają się wymykać się spod kontroli.

3. Targowanie się (targowanie)

Na etapie negocjacji możesz zacząć formułować wiele stwierdzeń „co jeśli” lub „jeśli tylko”. Jest to sposób na zniesienie bólu, który może opóźnić uczucie smutku, dezorientacji lub zranienia.

Na tym etapie osoba religijna może próbować zawrzeć umowę lub obiecać Bogu lub sile wyższej, aby uzyskać uzdrowienie lub ulgę od smutku i bólu.

Psycholog dr. Pauline Boss w swojej książce Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego z 2018 roku stwierdza, że ​​ta faza negocjacji jest formą walki pomiędzy akceptacją rzeczywistości a nierealistycznymi oczekiwaniami.

4. Depresja (Depresja)

Kiedy ludzie zdają sobie sprawę, że strata jest rzeczywistością, której nie można zmienić, wkraczają w fazę depresji. Jest to faza, w której człowiek odczuwa głęboki smutek, poczucie utraty nadziei i beznadziei.

Jeśli czujesz, że utknąłeś w tym miejscu lub masz trudności z przejściem przez ten etap, możesz skonsultować się ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego lub terapeutą, który pomoże Ci przejść przez ten okres.

5. Przyjęcie (Przyjęcie)

Ostatnim etapem jest akceptacja, podczas której jednostka zaczyna akceptować rzeczywistość straty. Nie oznacza to, że zapominają lub nie odczuwają już smutku, ale raczej, że zaczynasz znajdować sposoby na radzenie sobie z nowymi okolicznościami i zrozumienie ich znaczenia w twoim życiu już teraz.

Na tym etapie możesz czuć się zupełnie inaczej i jest to normalne. Przeszedłeś przez dużą zmianę w swoim życiu i ma to wpływ na to, jak myślisz o wielu rzeczach.

Kubler-Ross wyjaśnia, że ​​akceptacja nie jest końcem żałoby, ale raczej etapem, w którym człowiek uczy się współistnieć z nową rzeczywistością. To proces odnajdywania spokoju po doświadczonej stracie

Dodatek dwupoziomowy

Z biegiem czasu dodano dwa kolejne poziomy, aby uzyskać siedem poziomów. Jednak dodanie tych dwóch poziomów nie zawsze odzwierciedla doświadczenie każdej osoby.

Zgłoszone przez healthline.com Następnym etapem jest etap Rekonstrukcja i przepracowanie (Przebudowa i ukończenie) oraz etapy Akceptacja i nadzieja (Akceptacja i nadzieja).

Na etapie rekonstrukcji i rozwiązania osoba zaczyna odbudowywać swoje życie po przejściu głębokiego bólu straty. Intensywne emocje, takie jak złość, zaprzeczenie i depresja, stopniowo osłabły, a jednostka może teraz myśleć jaśniej.

To czas, kiedy człowiek zaczyna na nowo układać rutynę, reorganizować cele życiowe i szukać rozwiązań pozwalających na stabilniejsze kontynuowanie życia.

Tymczasem etap akceptacji i nadziei to czas, kiedy jednostki zaczynają akceptować rzeczywistość straty jako część swojego życia i znajdują sposoby, aby patrzeć w przyszłość z optymizmem.

Następna strona

Jak podaje „Psychology Today”, według psychologa dr. Alana D. Wolfelta, zaprzeczenie to ma na celu przetrwanie szoku emocjonalnego i pomaga jednostce przetrwać początkowe chwile szoku.



Zrodlo