Ponad tysiąc starszych osób w Kartagenie otrzymuje pomoc w swoich domach

Programy opieki nad seniorami Rady Miejskiej Kartageny odnotują znaczny wzrost w ciągu przyszłego roku, częściowo dzięki współpracy Rady Miejskiej ze Wspólnotą Autonomiczną, która pozwoliła na przykład potroić środki przeznaczone na pomoc w domu , która jest jedną z najbardziej poszukiwanych usług.

Burmistrz Noelia Arroyo podkreśliła, że ​​z tej usługi korzysta około 1100 seniorów „dzięki potrojeniu przydziału, który pozwala nam świadczyć usługi o znacznie wyższej jakości i lepiej służyć tym osobom”, dodając priorytet, że dla władz miejskich: osoby starsze mają swój własny oddział.

Burmistrz Kartageny Noelia Arroyo oraz Minister Polityki Społecznej, Rodziny i Równości Conchita Ruiz odbyli spotkanie robocze, w którym uczestniczyli także dyrektor IMAS Verónica López i radna delegat ds. seniorów Francisca Martínez , aby zająć się inicjatywami i projektami będącymi przedmiotem wspólnego zainteresowania 50 000 seniorów mieszkających w gminie Kartagena.

Łącznie w Kartagenie w ramach Pomocy Domowej i Ośrodków Dziennych wykorzystanych zostanie 13 mln euro. Z jednej strony w okresie od maja 2024 r. do maja 2026 r. Pomoc domowa będzie kosztować 12 435 167 euro, z czego 11 035 euro przypada na system zależności i 1 400 000 do Miejskiego Centrum Pomocy Domowej.

Komplementarność obu programów pozwala dotrzeć do większej liczby seniorów, zwłaszcza tych, którzy nie mieli jeszcze dostępu do systemu wsparcia, a którymi opiekuje się Urząd Miasta, „który przybliża pomoc do ich domów” – jak podkreślił doradca.

Zwiększenie udziału Wspólnoty Autonomicznej w programie Home Help w Kartagenie wraz z samym wysiłkiem władz miejskich pozwoliło na zwiększenie budżetu Delegatury ds. Osób Starszych na rok 2025 o 81% w stosunku do roku 2024, co przekłada się na kwotę 4 mln więcej euro.

INNOWACJA

Podczas spotkania burmistrz i doradca przeanalizowali charakterystykę pracy prowadzonej w Kartagenie z osobami starszymi, zwłaszcza tymi, które stoją w obliczu niechcianej samotności, co wiąże się z ryzykiem braku dostępu do niektórych usług i cierpienia. depresja.

Innowacyjny charakter programu wykrywania i zwalczania niechcianej samotności osób starszych uruchomionego w Kartagenie, za pośrednictwem Sieci Interwencji Społecznej w Sąsiedztwach i Radach Prowincji, umożliwi Radzie Miejskiej zakwalifikowanie się do środków z Mechanizmu Odbudowy i Zwiększania Odporności (MRR). Unia Europejska, która zarządza Wspólnotą Autonomiczną i która w tym przypadku dysponuje 1,5 mln euro.

Wspólnota Autonomiczna skupiła się na tej inicjatywie, ponieważ ma ona wszelkie cechy potrzebne do uzyskania „manifestacji zainteresowania”, a wraz z nią środków z naboru, który departament prowadzi do 30 listopada.

„Mamy inicjatywę, aby wykryć niechcianą samotność naszych osób starszych i móc im towarzyszyć oraz pomagać im w zaspokajaniu potrzeb osób starszych. Teraz mamy także sojusznika, który jest doradcą w zakresie uzyskania większego finansowania i wzmocnienia tej usługi w naszych dzielnicach i samorządach” – powiedział Arroyo.

Radna przypomniała, że ​​w tę strategię wpisuje się także II Obszar Zdrowia, gdyż jego działania obejmują także profilaktykę samobójstw wśród młodych ludzi.

Doradca ze swojej strony wskazała, że ​​celem jest praca nad wszystkimi możliwymi projektami wspólnie z Radą Miasta, „aby dotrzeć do wszystkich osób starszych, które znajdują się w sytuacji szczególnej bezbronności, a przede wszystkim, które poprzez usługi społeczne podstawowej opieki zdrowotnej i także wyspecjalizowane usługi społeczne, możemy do nich dotrzeć, a także pokryć ich potrzeby i zaspokoić je”.

ZASOBY

Arroyo i Ruiz dokonali wyczerpującego przeglądu usług oferowanych przez Radę Miasta osobom starszym, takich jak Centrum Dzienne Los Dolores z 28 miejscami i El Algar z 22 miejscami, które stanowią wydatek socjalny w wysokości 592 048 euro, które muszą dodać kolejne 57 000 w postaci ulepszeń wyposażenia tych ośrodków.

Działania na rzecz seniorów uzupełnia co roku Program Wyżywienia Domowego, na który przeznacza się 360 000 euro rocznie; Teleopieka – 89 200 euro, Opieka zastępcza dla rodzin – 70 000 euro; Zajęcia, warsztaty i szkolenia dla seniorów, 84 000 euro; pomoc dla klubów 100 000 euro; pomoc na pomoc taksówkarską, 6 000 euro; oraz Spersonalizowany System Dozowania Leków – 15 000.

ZASIŁEK

Rada Miasta Kartageny oferuje również ponad 2000 miejsc na różnych kursach odbywających się co kwartał i obejmujących różnorodne treści, takie jak dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne, języki, kultura, sztuka czy nowe technologie, nie zapominając o zwykłych kursach tańca , pamięć i rzemiosło.

W Kartagenie działają 42 kluby dla osób starszych, które służą jako narzędzie przekazywania ich obaw i potrzeb, chociaż Biuro Opieki nad Osobami Starszymi odpowiada na około 1700 zapytań od osób zainteresowanych usługami miejskimi, z których mogą one skorzystać.

Zrodlo