MANILA, Filipiny – Obecnie w celach śmierci oczekuje ponad 40 Filipińczyków za granicą.
W środę po północy, podczas maratonu debat plenarnych Senatu na temat proponowanego finansowania Departamentu Pracowników Migrujących na rok 2025, poruszono kwestię liczby Filipińczyków oczekujących na wykonanie wyroku śmierci.
Tę kwestię poruszył przewodniczący Senatu Pro Tempore Jinggoy Estrada. Na zakończenie Estrady wypowiedział się senator Joel Villanueva, który jest także sponsorem budżetu DMW.
CZYTAĆ: Filipińczyk stracony za morderstwo obywatela Arabii Saudyjskiej – DFA
„Czy mogę wiedzieć, ilu jest teraz Filipińczyków [on] celi śmierci w Arabii Saudyjskiej?” – zapytał Estrada, na co Villanueva odpowiedział, że „tylko jeden” znajduje się obecnie pod opieką wydziału.
„Filipińska pracownica zagraniczna (OFW) rzekomo dźgnęła swojego pracodawcę po tym, jak stosowała wobec niej przemoc werbalną i fizyczną. Twierdzi, że to była samoobrona. Za pośrednictwem pełnomocnika Departamentu złożono wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy” – powiedział Villanueva po zapytaniu o charakter przestępstwa.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Villanueva nie ujawniła nazwy OFW, wspomniała jednak, że przebywa ona w więzieniu.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Estrada ze swojej strony zaczął pytać, czy w Singapurze i Chinach przebywają OFW oczekujący na wykonanie wyroku śmierci. Villanueva powiedział, że nie ma żadnego.
W Malezji 41 Filipińczyków – osiem kobiet i 33 mężczyzn – oczekuje na wykonanie wyroku śmierci. Villanueva powiedział, że większość z nich to muły, a innych przyłapano na posiadaniu narkotyków.
Tymczasem dwóch innych Filipińczyków oczekuje na wykonanie wyroku śmierci w Brunei. Jeśli chodzi o charakter ich spraw, Villanueva powiedział w 2015 r., że filipiński kierowca został skazany za morderstwo obywatela Bruneii.
„Jego egzekucja została wstrzymana ze względu na faktyczne moratorium [on the] wyrok śmierci w Brunei od 1996 r.” – powiedział Villanueva.
„A w 2003 r. [the other Filipino] został skazany za morderstwo po tym, jak zadźgał nożem swoją dziewczynę. Jego wykonanie zostało wstrzymane ze względu na faktyczne moratorium na wykonywanie wyroku śmierci w Brunei. Dlatego też departament regularnie odwiedza obu pracowników i monitoruje je nasze biuro ds. pracowników migrujących w Brunei. Departament pomógł także ich rodzinom podczas pełnej współczucia wizyty w Brunei” – dodał.