Południowokoreańska KASA i NASA wystrzelą CODEX Solar Coronagraph na ISS

Koreańska agencja kosmiczna ogłosiła w piątek plany wystrzelenia koronografu słonecznego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w ramach misji współpracy z NASA. Instrument ten, opracowany w ramach eksperymentu Coronal Diagnostic Experiment (CODEX), ma za zadanie obserwować i gromadzić dane na temat korony słonecznej i wiatru słonecznego, a także strumienia naładowanych cząstek wypływających z zewnętrznej atmosfery Słońca. Jak podaje agencja informacyjna Yonhap, urządzenie CODEX ma zostać wystrzelone na pokład Falcona 9 należącego do SpaceX z Kennedy Space Center na Florydzie w poniedziałek.

Dwustronny projekt badania atmosfery słonecznej

Projekt CODEX stanowi bardzo ważną współpracę pomiędzy Korea Aerospace Badania Institute (KASA) i NASA, a CODEX stanowi pionierskie osiągnięcie w postaci pierwszego na świecie koronografu wyposażonego do pomiaru temperatury, prędkości i gęstości wiatru słonecznego. Po wejściu na pokład ISS CODEX zostanie zamontowany na ekspresowym nośniku logistycznym stacji, co umożliwi około 55 minut obserwacji Słońca w każdym 90-minutowym orbicie wokół Ziemi. Oczekuje się, że dane te poszerzą wiedzę badaczy na temat wiatru słonecznego, potencjalnie pomagając w prognozowaniu pogody kosmicznej.

Rozszerzona współpraca Korei Południowej z NASA

Oprócz projektu CODEX Korea Południowa i Stany Zjednoczone rozszerzyły swoje partnerstwo w eksploracji kosmosu. KASA i NASA podpisały oświadczenie o współpracy skupiającej się na inicjatywach badawczych, w tym programie eksploracji Księżyca Artemis. Zaangażowanie KASA w projekt Artemis obejmuje badania nad zrównoważoną eksploracją Księżyca i postępy w przygotowaniach do misji na Marsa. Dzięki temu porozumieniu Korea Południowa stała się piątym krajem, który oficjalnie współpracuje z NASA przy tego typu inicjatywach.

Pionierskie badania i postęp technologiczny

W ramach tej umowy Korea Południowa i Stany Zjednoczone będą współpracować nad różnymi studiami wykonalności dotyczącymi lądowników księżycowych, a także udoskonaleniami w zakresie komunikacji, nawigacji i systemów wsparcia astronautów. Ponadto wspólne wysiłki obejmą badania powierzchni Księżyca, autonomiczne zasilanie, systemy robotyczne i operacje w przestrzeni cis-księżycowej – obszar między Ziemią a Księżycem.

Zrodlo