Morze zawsze było źródłem tajemnic. Część z nich ujrzy światło dzienne w XXXII Okręt podwodny Semana de Cinelub kto organizuje Uniwersytet w Vigo (19–21 listopada). Tworzy się w nim przestrzeń bogactwo ukryte w ujściu rzeki Ribadeoz filmem dokumentalnym z Projektu Argos.
„Pamięć i dziedzictwo pod Ría” Jest to audiowizualna wycieczka po skarbach leżących na dnie ujścia rzeki Ribadeo. Wykonane po licznych nurkowań, pomiarów, fotografii i badań grupy badaczy i nurków, których łączy wspólna pasja: obrona dziedzictwa. I nie mają żadnego wsparcia finansowego lub są znikome.
Członkowie altruistycznie angażują swoje zasoby i czas w służbę projektu. Z tego powodu selekcja do udziału w prestiżowym Tygodniu Filmowym Uniwersytetu w Vigo jest dla nich „nagroda, wyraz uznania za ogrom pracy”.
Tak to wyjaśnia Promotor projektu, Chema Sanjurjo„zaczynamy od wystawy jednej z fotografii, a także żart i na koniec spójrz, skąd to wyszło i przede wszystkim tak jest nagrodę dla wszystkich osób, które wspierały nas od pierwszej chwilinurków, techników, archeologów, konserwatorów, konserwatorów oraz osoby i przyjaciół, którzy zawsze zachęcali nas do kontynuowania tego.” dziękuję wszystkim osobom i podmiotom współpracującym za bezwarunkowe wsparcie przez te wszystkie lata.
projekt Argos
Argos Jest efektem prac prowadzonych przy ujściu rzeki przez grupę badaczy podwodnych i archeologów z którego celem jest wartość zatopionego dziedzictwa, jego ochrona i rozpowszechnianiew tym wraki lub fragmenty ceramiki sprzed wieków.
Efektem jego podwodnych wypraw jest drugi dokument „Pamięć i dziedzictwo pod Ría”który zostanie pokazany podczas Tygodnia Filmowego w Vigo w przyszły wtorek, przy udziale archeolog, który kieruje projektem, David Fernández Abellakto ma zamiar usunąć odległości między brzegami ujścia rzeki Asturii i Galicji i współpracować.
Dawid podkreśla znaczenie „aby załagodzić tę konfrontację, nieco absurdalną z naszego punktu widzenia, i aby pracować w sposób skoordynowany, zarówno badacze ze strony galicyjskiej, jak i ze strony asturyjskiej w poznaniu i rozpowszechnianiu wartości i dziedzictwa kulturowego, jakie posiada ujście rzeki, wzdłuż całej linii brzegowej, a także pod wodą.
Członkowie projektu Argos są przekonani, że ujście rzeki tak klejnot historii, a jego najbardziej ambitnym marzeniem jest stworzenie podwodnego muzeum Tam.
Według słów Davida F. Abelli „jako ostateczny cel, być może już cel W perspektywie średnio- lub długoterminowej jest to możliwość posiadania przestrzeni muzealnej pod wodąaby nurkowie mogli zejść na dół i cieszyć się, rozumiejąc, co robią i nurkując z szacunkiem dla tego dziedzictwa, ale także z bezpieczeństwem”.
Abella zwraca uwagę, że w tym ujściu jest ich trochę bardzo szczególne cechy umożliwiające przekształcenie go w muzeum, między innymi mała głębokość, która umożliwia zanurzenie nurków z podstawowymi kwalifikacjami. Oprócz wzmocnienia tego dziedzictwa muzeum byłoby ważnym impulsem gospodarczym dla całego obszaru.