Nawarra ma wiele zakątków i miejsc o bardzo zróżnicowanym krajobrazie. Rodzina odwiedziła wspólnotę Foral i była zdumiona tym, co znalazła na spacerze, w grocie-pustelni oraz legendą i historią fontanny.
W profilu Kamperosokonto na Instagramie w którym opowiadają o wyjazdach rodziny z trzema dorosłymi i trzema nieletnimi, wyjaśniają, że chodzi o to „bardzo ciekawa pustelnia, pełna legend i mistycyzmu”.
Chodzi o Święty Janie Xarze, która jest pomiędzy Miasta Nawarry Igantzi i Arantza. Idealne miejsce na rodzinny plan i odkrywanie miejsc z historią i pięknymi krajobrazami. Jest to jedyny rodzimy las grabowy w Hiszpanii, zwany także „abedulillos” i a Rezerwat Przyrody od 1987 roku.
Podczas przyjemnego spaceru, oprócz grabów, można zobaczyć stuletnie kasztanowce, klony, dęby i jesiony. Jako wykończenie planu możemy podziwiać piękną pustelnię, taką jak ta w San Juan Bautista. Po wejściu do środka znajdziemy naturalną jaskinię, w której znajduje się wizerunek San Juan Xar.
Tak tłumaczą swój wyjazd do Kamperosos: „Aby się do niego dostać, wiedzie mała droga odchodząca z Igantzi”.
ŹRÓDŁO O MOCY UZDROWIAJĄCEJ
Wizyta obejmuje wyjątkową fontannę. Fontanna, z której wypływają trzy wylewki i jest taka tradycja oraz proces obejmujący pozostawienie szalika podczas wycieczki, aby moce uzdrawiające.
Strona internetowa firmy Turystyka Baztána Bidasoa, miejsce, w którym znajduje się ścieżka, fontanna i pustelnia, wyjaśnia, w jaki sposób musimy wykonać ten proces, aby woda uzdrowić naszą skórę.
Powszechne przekonanie głosi, że woda wypływająca z tej fontanny z trzema wylewami ma moc leczenia problemów skórnych, na które cierpimy. W jaki sposób tradycja mówi, że należy przeprowadzić ten proces, aby wyzdrowieć? Składa się z trzech kroków:
- Do picia trzech lat
- Pocierać szmatką zamoczoną w fontannie obolałe miejsca
- Wyrzuć i porzuć chusteczka wokół fontanny
Pustelnia jest właściwie grotą w naturalnym otoczeniu. Jak mówi @visitnavarra, jest to duchowe sanktuarium w naturalnym sanktuarium.
Jako ciekawostkę posiada fontannę „leczniczą” na schorzenia skóry, a tradycja głosi, że należy pić z trzech dziobków, a następnie szmatką zwilżoną w fontannie przecierać dotknięte miejsce. Tkaninę pozostawia się w pobliżu fontanny, a zakrystian ma obowiązek ją zebrać i spalić.
W przeszłości rytuały polegały na składaniu ofiar mitologicznym istotom zamieszkującym ten obszar, takim jak lamiak, Mari… A dziś znajduje się tam kamienny kamień św. Jana Chrzciciela, który niektórzy uważają za podobny do Basajauna.
Oczywiście wiąże się z nią legenda, która głosi, że pewnego dnia pasterz o imieniu Juantxo spotkał Lamię, która dała mu lekarstwo (rytuał fontanny) na wyleczenie choroby, na którą cierpiała jego żona, pod warunkiem, że nikomu nie powie. Lekarstwo zaczęło działać i Juan opowiedział ludziom, jak wyzdrowiała jego żona. Juantxo został zamieniony w kamień. Jest równie pięknie, co magicznie ✨