W lutym 1961 roku w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku miał miejsce niezwykły wybuch – artyści jazzowi Abbey Lincoln, Max Roach, pisarka Maya Angelou i inni rozbili Radę Bezpieczeństwa, protestując przeciwko zabójstwu kongijskiego premiera Patrice’a Lumumby.
Ta mało pamiętana demonstracja stanowi tło dla wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego Ścieżka dźwiękowa do zamachu stanuw reżyserii belgijskiego reżysera Johana Grimonpreza. Film opowiada o spisku Stanów Zjednoczonych i Belgii, który miał na celu odsunięcie Lumumby od władzy, przy współudziale Sekretarza Generalnego ONZ. Nawet gdy spisek zmierzał ku krwawemu rozwiązaniu, Departament Stanu USA wysyłał do Afryki kilku wielkich amerykańskich czarnych artystów jazzowych w roli ambasadorów dobrej woli, próbując zatuszować swoje machinacje w Kongo.
Grimonprez dołącza do najnowszego odcinka podcastu Doc Talk firmy Deadline, aby wyjaśnić, w jaki sposób udało mu się zręcznie zsyntetyzować tak wiele złożonej historii świata, dopasowując ją do rytmu Louisa Armstronga, Dizzy’ego Gillespiego, Lincolna i Roacha. Ścieżka dźwiękowa do zamachu stanu wyrósł na czołowego pretendenta do Oscara po zdobyciu nagród na festiwalach filmowych na całym świecie, od Sundance po Saloniki w Grecji, Hagę i El Gounę w Egipcie. To dzieło genialne, według słów Matta Careya, współgospodarza Doc Talk.
Grimonprez, który rozpoczyna się w tym tygodniu jako gość honorowy tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Dokumentów w Amsterdamie, spekuluje, jaką pozycję mógłby osiągnąć charyzmatyczny Lumumba, gdyby nie został zniszczony w wieku 35 lat. W tej chwili Lumumba jest pamiętany jako zdumiewającą postać, która jako pierwszy demokratycznie wybrany przywódca Konga pomogła wyrwać Afrykę z kolonialnych okowów. Można jednak powiedzieć, że jego ponury los został przypieczętowany przez ogromne zasoby naturalne Konga.
W XIX wieku potęgi zewnętrzne pożądały naturalnego kauczuku z Konga, a w połowie XX wieku był to uran. Dziś światowe mocarstwa i interesy korporacyjne starają się wydobyć z Konga coś innego; Grimonprez mówi nam, co to jest.
O tym w najnowszym wydaniu Doc Talk, którego gospodarzem jest zdobywca Oscara John Ridley (12 lat niewolnika, Shirley) i Carey, redaktor filmów dokumentalnych w Deadline. Kapsuła, uhonorowana nagrodą Webby Awards 2024, to produkcja Deadline i Ridley’s Nō Studios.
Nasz nowy odcinek powstał we współpracy z Obscured Pictures. Posłuchaj go powyżej lub na głównych platformach podcastów, w tym Spotify, iHeart i Apple.