Podatki od kryptowalut wygenerowały w Kenii 78 milionów dolarów, władze docelowe osiągnęły ponad 460 milionów dolarów

Władze finansowe Kenii zdołały zebrać 10 miliardów KES (około 77,3 miliona dolarów, czyli 653 crore rupii) od VASP w roku finansowym 2023–2024. Oświadczenie to zostało ogłoszone przez prezesa zarządu KRA Anthony’ego Mwaurę w tym tygodniu podczas obchodów Dnia Podatnika. Wymagając oficjalnej rejestracji firm zajmujących się kryptowalutami, Kenia skutecznie śledziła firmy zajmujące się handlem aktywami cyfrowymi, umożliwiając krajowi gromadzenie zgłoszonych dochodów podatkowych związanych z kryptowalutami.

W latach 2023–2024 kenijski urząd skarbowy był w stanie pobrać podatki od łącznie 384 sprzedawców aktywów cyfrowych, lokalna publikacja The Standard zgłoszone Ostatnio.

W ciągu najbliższych pięciu lat KRA zamierza zebrać 60 miliardów KES (około 464 milionów dolarów) od graczy działających w kenijskim ekosystemie Web3.

Jest to pierwszy cykl podatkowy dla firm kryptograficznych w Kenii po wprowadzonej w kraju ustawie finansowej z 2023 r., która wprowadziła trzyprocentowy podatek od transferu lub wymiany aktywów cyfrowych. Zasada ta nosi nazwę podatku od aktywów cyfrowych (DAT) i dotyczy traderów oraz giełd ułatwiających handel aktywami cyfrowymi.

Aby mieć pewność, że firmy Web3 działają zgodnie z przepisami podatkowymi, władze Kenii zdecydowały się na wykorzystanie technologii takich jak sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe (ML) do wykrywania wszelkich prób uchylania się od płacenia podatków.

Według A 2022 Odroczenie Kenia ma największy odsetek użytkowników kryptowalut w Afryce. Według ONZ w 2022 r. kraj ten miał ponad cztery miliony właścicieli kryptowalut.

Polityk szacunki że sektor kryptowalut w Kenii odnotuje co najmniej czteroprocentowy wzrost w latach 2024–2025. W miarę rozwoju sektora kryptowalut w Kenii władze podejmują proaktywne działania, aby chronić obywateli przed ryzykownymi finansowo projektami.

W zeszłym roku Kenia jako pierwszy kraj poddała dochodzeniu dochodzenie inicjatywę World, założoną przez Sama Altmana z OpenAI. Projekt World, którego celem jest zapewnienie uniwersalnego dowodu tożsamości opartego na technologii Blockchain za pomocą „światowych identyfikatorów” i skanów tęczówki oka, był przedmiotem analizy. Na początku tego roku Kenia nakazała oficjalną rejestrację projektu w tym kraju.

Chociaż podejmowane są kroki, Kenia nie ustanowiła jeszcze kompleksowych ram regulacyjnych dla sektora kryptograficznego.

Zrodlo