Papież Franciszek wzywa do wszczęcia dochodzenia w sprawie zarzutów o ludobójstwo w Gazie

Papież Franciszek wezwał do wszczęcia śledztwa w celu ustalenia, czy Izrael dopuszcza się ludobójstwa w Gazie, po raz pierwszy poruszając tę ​​kwestię we fragmentach nadchodzącej książki.

„Według niektórych ekspertów to, co dzieje się w Gazie, ma znamiona ludobójstwa” – stwierdził papież we fragmentach opublikowanych w niedzielę przez włoski dziennik „La Stampa”.

„Powinniśmy dokładnie zbadać, aby ustalić, czy pasuje to do definicji technicznej sformułowanej przez prawników i organizacje międzynarodowe” – dodał.

Książka Hernana Reyesa Alcaide’a, oparta na wywiadach z papieżem, nosi tytuł „Nadzieja nigdy nie zawodzi: pielgrzymi w kierunku lepszego świata”. Zostanie wydany we wtorek przed jubileuszem papieża przypadającym na rok 2025, który ma przyciągnąć do Rzymu ponad 30 milionów pielgrzymów.

Według Ministerstwa Zdrowia Argentyny papież często ubolewał nad liczbą ofiar wojny Izraela w Gazie, gdzie liczba ofiar śmiertelnych wynosi 43 846 osób, w większości cywilów.

Jednak jego wezwanie do wszczęcia śledztwa po raz pierwszy publicznie użył terminu „ludobójstwo”, aczkolwiek bez poparcia dla jego użycia, w kontekście izraelskiej ofensywy wojskowej w Gazie.

Ambasada Izraela w Watykanie odpowiedziała później w niedzielę wpisem w serwisie X, w którym zacytowano ambasadora Yarona Sidemana.

„7 października 2023 r. doszło do ludobójczej masakry obywateli Izraela i od tego czasu Izrael korzysta ze swojego prawa do samoobrony przed próbami zabicia swoich obywateli z siedmiu różnych frontów” – stwierdzono w oświadczeniu.

„Każda próba nazywania tego inną nazwą jest wyróżnianiem państwa żydowskiego”.

Jednak działacze i zwolennicy Palestyny ​​nazwali izraelską ofensywę „wojną zemsty”, która pozostawiła Strefę Gazy w ruinie.

Nasilenie krytyki

Wojna w Gazie wywołała kilka spraw prawnych przed sądami międzynarodowymi w Hadze, obejmujących wnioski o wydanie nakazów aresztowania, a także oskarżenia i zaprzeczanie zbrodniom wojennym, zbrodniom przeciwko ludzkości i ludobójstwu.

W czwartek Specjalny Komitet Organizacji Narodów Zjednoczonych ocenił, że izraelskie prowadzenie działań wojennych w Gazie jest „zgodne z cechami ludobójstwa”, oskarżając kraj o „stosowanie głodu jako metody wojny”.

Jej wnioski zostały już potępione przez głównego zwolennika Izraela, Stany Zjednoczone.

Republika Południowej Afryki wniosła sprawę o ludobójstwo do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości przy wsparciu kilku krajów, w tym Turcji, Hiszpanii i Meksyku. W styczniu sędziowie sądu nakazali Izraelowi dopilnowanie, aby jego żołnierze nie dopuścili się aktów ludobójczych. Trybunał nie orzekł jeszcze co do istoty sprawy – czy w Gazie doszło do ludobójstwa.

Papież Franciszek, przywódca Kościoła katolickiego liczącego 1,4 miliarda członków, zwykle stara się nie opowiadać po żadnej ze stron w konfliktach międzynarodowych i nie kłaść nacisku na deeskalację. Jednak nasilił swoją krytykę postępowania Izraela w wojnie z Palestyńczykami.

We wrześniu potępił zabójstwa palestyńskich dzieci podczas izraelskich ataków w Gazie. Ostro skrytykował także izraelskie naloty w Libanie, uznając je za „wykraczające poza moralność”.

Franciszek nie określił wcześniej publicznie sytuacji w Gazie jako ludobójstwa. Jednak w zeszłym roku znalazł się w centrum burzliwego sporu po spotkaniu z grupą Palestyńczyków w Watykanie, którzy upierali się, że użył tego słowa w rozmowie z nimi na osobności, podczas gdy Watykan oświadczył, że tego nie zrobił.

Franciszek często wzywał także do powrotu izraelskich jeńców wziętych przez Hamas 7 października 2023 r. Spośród 251 osób wziętych tego dnia 97 nadal przetrzymuje się na terytorium Palestyny, w tym 34, według izraelskiej armii, nie żyją.

W czwartek papież przyjął 16 byłych więźniów, którzy zostali uwolnieni po miesiącach przetrzymywania w Gazie.

Zrodlo