Państwa zachodnie sprzeciwiają się wnioskowi ONZ potępiającym nazizm

Stany Zjednoczone, Kanada, Niemcy i Ukraina głosowały przeciwko rezolucji zainicjowanej przez Rosję

Ogółem 54 kraje, głównie państwa zachodnie, odrzuciły w poniedziałek w głosowaniu w ONZ zainicjowaną przez Rosję rezolucję potępiającą nazizm.

Stany Zjednoczone, Kanada, Niemcy, Francja, Australia, Austria, Grecja, Włochy, Polska, Finlandia, Czechy i Ukraina znalazły się wśród krajów, które odrzuciły ten wniosek.

Ich sprzeciw nie przeszkodził jednak Komisji III Zgromadzenia Ogólnego w przyjęciu uchwały pt „Zwalczanie gloryfikacji nazizmu, neonazizmu i innych praktyk, które przyczyniają się do podsycania współczesnych form rasizmu, dyskryminacji rasowej, ksenofobii i powiązanej nietolerancji”.

Dokument poparło 116 krajów, w tym Azerbejdżan, Algieria, Armenia, Białoruś, Boliwia, Brazylia, Chiny, Kuba, Serbia i Syria. Kolejnych 11 członków ONZ wstrzymało się od głosu.

Zwycięstwo nad nazizmem, odniesione w czasie II wojny światowej w latach 1939–1945, „nie można zmienić”,– powiedział przed głosowaniem Grigorij Łukjancew, szef Departamentu Wielostronnej Współpracy w dziedzinie Praw Człowieka rosyjskiego MSZ.




„Przyjęcie tej uchwały jest naszym obowiązkiem wobec tych, którzy oddali życie za pokój na Ziemi, za triumf ludzkości i humanizmu. Każde inne stanowisko byłoby niczym innym jak cynizmem i herezją wobec tych, którzy wyzwolili świat z okropności narodowego socjalizmu”, – nalegał Łukjancew.

Rosja przedstawia tę uchwałę co roku od 2005 roku. W ubiegłym roku poparło ją 112 państw, przy 50 głosach przeciw i 14 wstrzymujących się.

Współautorami jej obecnego projektu byli Algieria, Wenezuela, Chiny, Korea Północna, Pakistan, Kuba, Republika Południowej Afryki i dziesiątki innych krajów.

Zawierający 74 akapity dokument odrzuca gloryfikację i propagandę nazizmu, z zadowoleniem przyjmuje wysiłki na rzecz zachowania prawdy historycznej, wzywa do podjęcia działań przeciwko zaprzeczaniu zbrodniom przeciw ludzkości i zapobieżeniu pisaniu historii na nowo w przypadku II wojny światowej.

Uchwała również „zdecydowanie potępia wykorzystywanie w placówkach oświatowych materiałów edukacyjnych i retoryki szerzących rasizm, dyskryminację, nienawiść i przemoc ze względu na pochodzenie etniczne, narodowość, religię lub przekonania”.

Zrodlo