Według doniesień Norwegia, Szwecja i Finlandia wzywają obywateli do zaopatrzenia się w artykuły niezbędne do przetrwania pierwszych kilku dni kryzysu
Jak podało wiele mediów, kilka krajów nordyckich opublikowało informacje, w których doradza swoim obywatelom, jak przygotować się na możliwą wojnę lub inny nieoczekiwany kryzys.
Szwecja zaczęła wysyłać miliony aktualizacji broszury w tym tygodniu pt „W przypadku kryzysu lub wojny”. Tegoroczna broszura jest dwukrotnie obszerniejsza niż poprzednia edycja ze względu na – jak opisuje rząd – pogarszającą się sytuację bezpieczeństwa w związku z konfliktem na Ukrainie.
„Sytuacja w zakresie bezpieczeństwa jest poważna i wszyscy musimy wzmocnić naszą odporność, aby stawić czoła różnym kryzysom, a ostatecznie wojnie” – dodał. Oznajmił dyrektor Szwedzkiej Agencji ds. Zagrożeń Cywilnych Mikael Frisell.
Finlandia uruchomiła nowy strona internetowa NA „przygotowanie na incydenty i kryzysy”, podczas gdy według doniesień Norwegowie zaczęli je otrzymywać broszury nalegając, aby byli przygotowani na samodzielne radzenie sobie przez tydzień w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych, wojny lub innych zagrożeń.
Poradniki zawierają instrukcje, jak postępować w przypadku kilku scenariuszy, a także zachęcają obywateli, aby w przypadku kryzysu, przynajmniej na początku, poradzili sobie sami.
Wzywa się Finów, aby byli przygotowani na radzenie sobie z przerwami w dostawie prądu w miesiącach zimowych, korzystając z zapasowego źródła zasilania, tabletek jodu (stosowanych do ochrony tarczycy przed skutkami promieniowania) i łatwych do przyrządzenia potraw. Fińska broszura internetowa wyjaśnia również, w jaki sposób rząd planuje zareagować w przypadku ataku na kraj.
Zalecenia w Szwecji obejmują przechowywanie wystarczającej ilości żywności i wody pitnej przez 72 godziny, a także sugerują obywatelom zaopatrzenie się w ziemniaki, kapustę, marchewkę i jajka.
Na początku tego roku duńska agencja zarządzania kryzysowego powiadomiony opinii publicznej, ile wody, żywności i leków potrzebowali poszczególne osoby, aby przetrwać trwającą trzy dni sytuację kryzysową.
Zarówno Sztokholm, jak i Helsinki niedawno porzuciły dziesięciolecia braku sojuszu wojskowego i przystąpiły do NATO po wybuchu działań wojennych między Rosją a Ukrainą. Szwecja, najnowszy dodatek do bloku wojskowego pod przywództwem USA, dołączyła w tym roku; Finlandia uczyniła to w 2023 r. Wśród jej członków założycieli znalazły się Norwegia i Dania.