Oviedo promuje „Brave Club”, którego celem jest wyeliminowanie znęcania się i poprawa współistnienia w klasach

Brave Club jest teraz rzeczywistością w IES Alfonso II w Oviedo. Projekt ten, którego celem jest promowanie współistnienia i zwalczanie znęcania się, ma na celu nie tylko wyeliminowanie wszelkich form przemocy wśród uczniów, ale także poprawę jakości ich życia. Inicjatywa zachęca uczniów do identyfikowania i odrzucania toksycznych zachowań, które mogą zaszkodzić ich związkom i dobrostanowi emocjonalnemu, proponując je jako kluczowe narzędzie zapewniające ich sukces akademicki i osobisty.

Mając misję tworzenia środowiska opartego na wspierających, ciepłych, pełnych szacunku i wolnych relacjach, IES Alfonso II zmobilizował całą społeczność edukacyjną wokół tego samego celu: osiągnięcia „zero przemocy” w klasach i poza nimi. Rodzice, nauczyciele, uczniowie, a nawet dziadkowie spotykali się podczas dni podnoszenia świadomości i współpracy, aby stworzyć podstawy bezpiecznego i pozytywnego środowiska szkolnego. Związek ten ma na celu nie tylko ograniczenie znęcania się, ale także przekształcenie relacji społecznych uczniów i nauczenie ich odwagi i empatii.

IES Alfonso II

Grupa robocza programu „Club de los Valientes”.

Wartość solidarności i szacunku w klasach

Celem IES Alfonso II jest kształcenie młodych ludzi zdolnych do potępiania przemocy, dobrego traktowania innych i cenienia przyjaźni. Dzięki tej propozycji centrum stara się położyć podwaliny pod organizację studencką zaangażowaną w pokojowe współistnienie i zajmującą zdecydowane stanowisko przeciwko wszelkim rodzajom przemocy.

Miguel, entuzjastyczny student projektu, powiedział COPE Oviedo jasno, co reprezentuje dla niego Brave Club: „Jest kilka osób, które wspierają, pomagają i zawsze są przeciwne przemocy. „Jestem bardzo dumny, że jestem częścią tego klubu i jestem kolejnym odważnym człowiekiem” – mówi.

W procesie tym wyłaniają się podstawowe dane, jak wyjaśnia Greta Crevera, studentka 4. roku ESO, która wskazuje, że w programie rozróżnia się dwa typy osób, które spotkały się z sytuacją molestowania: osoby postronne, osoby będące świadkami sytuacji przemocy i nie interweniujcie, oraz osoby, które decydują się wesprzeć ofiarę i podjąć odważny krok niezbędny do zaprzestania stosowania przemocy.

Studenci IES Alfonso II

IES Alfonso II

Studenci IES Alfonso II

Rodziny, nauczyciele i uczniowie zjednoczyli się przeciwko przemocy

Aby projekt zadziałał, niezbędne jest zaangażowanie rodzin. Paco, dziadek jednego z uczniów i wolontariusz biorący udział w tym działaniu, uważa, że ​​Brave Club to „doświadczenie edukacyjne na najwyższym poziomie, mające fundamentalne znaczenie dla położenia kresu lub przynajmniej znacznego ograniczenia znęcania się”. Rosa, matka innego ucznia, podziela tę samą wizję i dodaje: „Jeśli mój syn ma problem, chcę, żeby znalazł wsparcie u ludzi, przyjaciół lub nie, którzy są tam, aby go wspierać. „Chcę też, żeby nauczył się być odważny i robić to samo dla innych”.

Wspólny wysiłek wzbudził zainteresowanie także innych ośrodków edukacyjnych. IES La Albericia de Santander, która próbuje założyć własny klub, odwiedziła IES Alfonso II, aby zapoznać się z tą inicjatywą. W ten sposób Oviedo Brave Club nie tylko zaznacza zmiany we własnej społeczności, ale także staje się wzorem do naśladowania dla innych instytutów, które starają się budować bezpieczne, wspierające i wolne od przemocy środowiska edukacyjne.

Zrodlo