Data ważności może być źródłem stresu, a ten stres może powodować wyrzucanie całkowicie zdatnej do spożycia żywności. Daty ważności są zazwyczaj bezpieczne, co oznacza, że żywność nie ulega zepsuciu tylko dlatego, że data minęła.
Chociaż nie należy zbytnio przesuwać limitów, w sumie wszyscy wyrzucamy więcej żywności, niż powinniśmy, a to wszystko prowadzi do zwiększonego niedoboru żywności i rosnących kosztów.
Jeśli chcesz zapobiegać marnowaniu żywności i zatrzymać więcej dolarów w kieszeni, powinieneś lepiej zrozumieć, co tak naprawdę oznaczają te daty ważności żywności.
„Widziałem statystyka pokazuje, że konsumenci wyrzucają nawet 1300 dolarów rocznie” – mówi Christopher Greco, dyrektor generalny firmy Przechowalniaplatforma oprogramowania dla niezależnych sklepów spożywczych, z którą rozmawiałem na temat ważności żywności. Właściwie to Amerykanie produkują 325 funtów odpadów spożywczych na osobę, rocznie. Wiele z tych odpadów żywnościowych można przypisać wyrzucaniu żywności, która może nadal nadawać się do spożycia, ale której wydrukowana data ważności minęła.
Kto decyduje o dacie ważności żywności?
„Daty ważności są kwestią zarówno jakości, jak i bezpieczeństwa” – mówi Greco. Z jednej strony producenci i wytwórcy chcą, abyście mogli doświadczyć swoich produktów w jak najlepszym stanie pod względem smaku i konsystencji, a z drugiej strony chcą zminimalizować ryzyko ewentualnych chorób przenoszonych przez żywność.
Przeczytaj więcej: Jak przechowywać i konserwować świeże zioła
Niektóre produkty, np mleczarnia produkty, mają stosunkowo krótki okres przydatności do spożycia i daty ważności, które szybko zbliżają się, gdy przynosisz je do domu ze sklepu. Inne, takie jak produkty konserwowe i konserwowe, mogą pozostać na półkach sklepowych, w spiżarni lub lodówce przez dłuższy czas, a może nawet lata.
Istnieje wiele niuansów związanych z terminem ważności żywności
Istnieje wiele niuansów zarówno pod względem jakości, jak i bezpieczeństwa, w zależności od daty ważności, szczególnie w przypadku produktów, które z natury są mniej trwałe.
Greco przeprowadza nas przez różne scenariusze, biorąc pod uwagę powszechny produkt gospodarstwa domowego z bliską przyszłą datą ważności, jakim jest mleko, w przypadku którego zarówno zmienne związane z przechowywaniem, jak i transportem mogą mieć wpływ na jego stan, nawet jeśli data ważności jest już wydrukowana na opakowaniu. „Profil mógłby być inny, gdyby dystrybutor upuścił to mleko w sklepie spożywczym i leżało z tyłu bez lodówki nawet przez 20–30 minut, zanim zostało odłożone” – mówi. „Gdybyś kupił to mleko na południu Florydy, gdzie jest 30 stopni, i jechał do domu w 30 minut, miałoby to również wpływ na jego jakość”.
Daty przydatności do spożycia, przydatności do spożycia i zamrożenia
Daty ważności mogą być również drukowane z różnymi sformułowaniami, co powoduje różne rozważania i może bardziej dotyczyć kwestii jakości niż bezpieczeństwa. Według Służba Bezpieczeństwa i Inspekcji Żywności Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonychoto znaczenie różnych etykiet:
- A „Najlepiej, jeśli był używany przez/przed” data wskazuje, kiedy produkt będzie miał najlepszy smak i jakość. Nie jest to data zakupu ani bezpieczeństwa.
- A „Sprzedaż” data informuje sklep, jak długo eksponować produkt na sprzedaż w celu zarządzania zapasami. To nie jest data bezpieczna.
- A „Wykorzystanie” data to ostatni dzień zalecany do stosowania produktu w najwyższej jakości. Nie jest to data bezpieczeństwa (z wyjątkiem stosowania w mieszankach dla niemowląt).
- A „Zamrożenie” data wskazuje, kiedy produkt powinien zostać zamrożony, aby zachować najwyższą jakość. Nie jest to data zakupu ani bezpieczeństwa.
Zwroty te mogą stanowić pomocne wskazówki dla konsumentów, należy jednak pamiętać, że poza przypadkiem preparatów do początkowego żywienia niemowląt daty ważności nie są wymagane przez prawo federalne. Jak wskazano powyżej, żaden z nich nie odnosi się do kwestii bezpieczeństwa w kontekście konsumpcji. Mogą nawet zmylić niektórych konsumentów, aby uwierzyli, że ich żywność poszła na marne, nawet jeśli tak się nie stało.
Krótko mówiąc, tak czy inaczej będziesz musiał polegać na swoich zmysłach, w tym na zdrowym rozsądku, aby określić, czy żywność jest bezpieczna do spożycia.
Używając zdrowego rozsądku
„Myślę, że wielu konsumentów ma sztywne zasady dotyczące dat ważności, myśląc, że jeśli teraz jest 28 lub 29, a coś straciło ważność 27 grudnia, to muszą to wyrzucić” – mówi Greco, ale nie zawsze tak jest lub nawet zazwyczaj tak jest. „Powinieneś przynajmniej tego powąchać, a może spróbować, a może i tak będzie dobre”.
Z drugiej strony, mimo wszystko warto wyrobić w sobie ten nawyk, gdyż jeszcze przed upływem daty ważności możesz mieć podejrzenia, że coś się zmieniło. Biorąc pod uwagę różne scenariusze transportu i przechowywania, data ważności może stać się bez znaczenia i, jak wspomniano powyżej, nie odzwierciedla żadnych przepisów federalnych.
Nawet USDA zaleca taki sposób postępowania: „Jakość łatwo psujących się produktów może się pogorszyć po upływie terminu, jednakże takie produkty powinny nadal być bezpieczne, jeśli będą się z nimi właściwie obchodzić. Konsumenci muszą ocenić jakość produktu przed jego spożyciem, aby ustalić, czy produkt nosi ślady zepsucia.” Możesz właściwie obchodzić się z żywnością, odkładając ją zaraz po powrocie do domu, wiedząc, gdzie są najzimniejsze strefy w lodówce, oddzielając różne rodzaje żywności, używając odpowiednich pojemników do przechowywania i na początek nie przepełniając ich.
Przeczytaj więcej: Etykiety kurczaków są mylące. Oto, co robią (i czego nie robią).
Niektóre przedmioty są wyraźnie zepsute, wykazują oznaki pleśni lub rozkładu lub gdy zapach staje się odrażający. (Nawet jeśli widać na nim pleśń, prawdopodobnie nie musisz wyrzucać sera.) Przedmioty, które mają naturalny konserwant jakości, takie jak sery, produkty marynowane lub z dużą zawartością octu, lub inne produkty konserwowane, takie jak dżemy, znacznie częściej staną się dla Ciebie niesmaczne lub mdłe w smaku, zanim staną się niebezpieczne.
Zakupy osobiste pomagają w przypadku terminów ważności i marnowania żywności
Greco zauważa, że nasze nawyki zakupowe również odgrywają rolę w potencjalnym wyrzucaniu nieskażonej żywności. „Do marnowania żywności przyczynia się również brak częstotliwości zakupów w sklepach” – mówi. Podczas zakupów hurtowych może pomóc zaoszczędzić pieniądze na niektórych produktach, próby planowania menu lub robienia zapasów na tygodnie lub miesiące, a nie tylko na kilka dni, zwykle skutkują posiadaniem pod ręką zbyt dużej ilości jedzenia, które może być trudne do wykorzystania przed faktycznym rozpoczęciem do zwrotu, niezależnie od daty jej ważności.
Jeśli nadal czujesz się zmuszony do wyrzucania produktów ze względu na zbytnią ostrożność ze względu na datę ważności, częstsze odwiedzanie lokalnego sklepu spożywczego może pomóc Ci lepiej przechowywać artykuły spożywcze w lodówce i pieniądze na koncie.
Jeśli wiesz, że masz do czynienia z przeterminowaną żywnością – spleśniałą, czerstwą, odbarwioną lub zsiadłą – zawsze możesz użyć kompostownika na blacie, aby zapobiec przedostawaniu się odpadów organicznych na wysypisko. Zanim jednak zdecydujesz się go wyrzucić do kosza, odśwież pewne umiejętności, które pomogą Ci rozpoznać, kiedy jedzenie ma termin przydatności do spożycia, a kiedy nie, aby nie wyrzucać całkowicie dobrego jedzenia.
Często zadawane pytania
Do czego służą różne daty na produktach spożywczych?
Daty przydatności do spożycia, przydatności do spożycia, przydatności do spożycia i zamrożenia to ważne wskaźniki wskazujące najwyższą jakość lub umożliwiające zarządzanie zapasami, a konsumenci nadal czerpią wiele korzyści z ich nadrukowania na produkcie. Żadna z tych dat nie wskazuje jednak na zepsucie się żywności i decyzja, kiedy coś wyrzucić, zależy od zdrowego rozsądku.
Czy produkt zawsze jest dobry po upływie daty ważności?
Nie. Chociaż warto przetestować każdy posiadany produkt spożywczy przed wyrzuceniem, aby zapobiec marnowaniu żywności, produkt nie zawsze jest dobry po upływie daty ważności. W rzeczywistości artykuł spożywczy może się zepsuć nawet przed datą podaną na pojemniku. Ostatecznie to Twój zdrowy rozsądek zadecyduje, czy dany produkt spożywczy nadaje się do spożycia, czy też powinien wylądować w śmietniku.