Samuel Paty został zaatakowany i ścięty przed swoją szkołą w Conflans-Sainte-Honorine pod Paryżem w 2020 roku.
We Francji stanął przed sądem osiem osób oskarżonych o rzekomą rolę w wydarzeniach, które w 2020 r. doprowadziły do morderstwa nauczyciela.
Kilka dni po tym, jak 47-letni Samuel Paty pokazał swoim uczniom karykatury proroka Mahometa na zajęciach z wolności słowa, 18-letni napastnik pochodzenia czeczeńskiego wielokrotnie dźgnął go nożem i ściął głowę przed jego szkołą w Conflans-Sainte-Honorine pod Paryżem .
Abdoullakh Anzorov, który wystąpił o azyl we Francji, został zamordowany przez policję wkrótce po zamordowaniu Paty’ego.
W poniedziałek przed sądem stanęło siedmiu mężczyzn i jedna kobieta na rozprawie, która ma potrwać do grudnia. Trzech z nich znajduje się pod nadzorem sądowym i toczy się proces pod zarzutem udziału w „kryminalnym akcie terrorystycznym”, za co grozi 30 lat więzienia.
Jest wśród nich Brahim Chnina, 52-letni Marokańczyk. Jest ojcem uczennicy, wówczas 13-letniej, która fałszywie twierdziła, że Paty poprosił muzułmańskich uczniów o opuszczenie jego klasy, zanim pokazał karykatury proroka. Nie było jej w tym czasie w klasie.
Chnina opublikowała wówczas w mediach społecznościowych serię filmów, w których zarzuca Paty’emu zdyscyplinowanie córki za narzekanie na klasę, podanie imienia Paty’ego i wskazanie szkoły.
Prokuratorzy oskarżają Chninę o współpracę z Abdelhakimem Sefrioui, 65-letnim działaczem francusko-marokańskim, mającą na celu podżeganie do nienawiści wobec nauczyciela gimnazjum. Wielu muzułmanów uważa wszelkie przedstawienie proroka Mahometa za bluźniercze.
Obaj mężczyźni przebywają w areszcie tymczasowym od czterech lat.
Śledztwo wykazało, że między 9 a 13 października Chnina rozmawiał telefonicznie z Anzorowem dziewięć razy po tym, jak opublikował on filmy krytykujące Paty’ego.
Sefrioui zamieścił film, w którym krytykuje islamofobię we Francji i opisuje Paty’ego jako „nauczającego bandytę”, ale powiedział śledczym, że domaga się jedynie „sankcji administracyjnych”.
Dwóm młodym przyjaciołom napastnika postawiono zarzuty „współudziału w morderstwie terrorystycznym”, za które grozi kara dożywotniego więzienia.
Naim Boudaoud (22 l.) i Azim Epsirkhanov (23 l.), Rosjanin czeczeńskiego pochodzenia, są oskarżeni o to, że dzień przed atakiem towarzyszyli Anzorowowi w sklepie z nożami w północnym mieście Rouen.
„Blisko trzyletnie śledztwo nie doprowadziło do ustalenia, czy Naim Boudaoud miał jakąkolwiek wiedzę o przestępczych planach napastnika” – powiedzieli agencji prasowej AFP jego prawnicy, Adel Fares i Hiba Rizkallah.
Boudaoud jest oskarżony o to, że w dniu ataku poszedł z Anzorowem w celu zakupu dwóch replik broni i stalowego śrutu.
Epsirchanow przyznał, że otrzymał od Anzorowa 800 euro (około 870 dolarów według obecnego kursu wymiany) za znalezienie mu prawdziwej broni, ale bezskutecznie.
Paty wykorzystała magazyn Charlie Hebdo w ramach zajęć z etyki, aby omówić przepisy dotyczące wolności słowa we Francji, gdzie bluźnierstwo jest legalne, a karykatury kpiące z postaci religijnych mają długą historię.
Do jego zabójstwa doszło zaledwie kilka tygodni po ponownym opublikowaniu przez „Charlie Hebdo” karykatur proroka Mahometa. Po tym, jak magazyn wykorzystał zdjęcia w 2015 r., napastnicy wtargnęli do jego biura, zabijając 12 osób.
Czterech innych oskarżonych kontaktowało się z Anzorowem w Internecie.
Yusuf Cinar, 22-letni obywatel Turcji, udostępnił mu konto na Snapchacie grupy zbrojnej, które później opublikowało zdjęcia przedstawiające zabójstwo Paty.
Ismail Gamaev, 22-letni Rosjanin pochodzenia czeczeńskiego posiadający status uchodźcy, i Louqmane Ingar, również 22-letni, wymieniali się treściami w grupie Snapchat z Anzorowem. Pierwsza zamieściła zdjęcie głowy Paty z uśmiechniętymi twarzami po zabójstwie.
Priscilla Mangel, lat 36, rozmawiała z zabójcą Paty w programie X, opisując zajęcia nauczyciela jako „przykład wojny prowadzonej przez [France’s] Instytucje republikańskie przeciwko muzułmanom”.