MANILA, Filipiny – Biuro Specjalnego Asystenta Prezydenta (OSAP) popiera złożony przez Senat projekt ustawy o odroczeniu pierwszego głosowania parlamentarnego w muzułmańskim regionie autonomicznym Bangsamoro w muzułmańskim Mindanao (BARMM).
W swoim stanowisku ze środy OSAP argumentowała, że „istnieje potrzeba zbadania wszystkich konsekwencji prawnych wynikających z decyzji Sądu Najwyższego w sprawie prowincji Sulu i ponownego przeglądu obecnej infrastruktury prawnej, aby zapewnić proporcjonalną i sprawiedliwą reprezentację w BARMM oraz zapobiec pozbawienia wyborców praw wyborczych”.
CZYTAĆ: Projekt ustawy o odroczeniu sondaży parlamentarnych BARMM złożony w Senacie
„Powyższe pytania i luki prawne powodują konieczność zresetowania przebiegu wyborów parlamentarnych BARMM” – dodał OSAP.
CZYTAĆ: Apelacja do Sądu Najwyższego: spójrz na decyzję „Sulexitu” jeszcze raz
Prezydent Senatu Chiz Escudero, który w poniedziałek złożył Senat Bill 2862, powiedział, że proponuje przesunięcie wyborów parlamentarnych z 12 maja 2025 r. na 11 maja 2026 r., głównie w związku z orzeczeniem Sądu Najwyższego, że prowincja Sulu nie jest już częścią regionu.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
OSAP podał, że wykluczenie województwa z BARMM bezpośrednio wpływa na liczbę mandatów dla przedstawicieli okręgów parlamentarnych.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
CZYTAĆ: BTA zabiega o przełożenie wyborów parlamentarnych BARMM w 2025 r
Oznacza to, że z bazowej liczby 80 mandatów wyłączonych zostanie siedem mandatów pierwotnie przeznaczonych dla prowincji Sulu.
Biuro wezwało do wprowadzenia „nowego aktu umożliwiającego autonomię w zakresie zmiany okręgów, aby odzwierciedlić wykluczenie Sulu z BARMM i zapewnić wymaganą proporcjonalną reprezentację wśród pozostałych okręgów”.
Ponadto OSAP zauważyła również, że Komisja Wyborcza nie będzie miała podstaw do przeforsowania wyborów parlamentarnych, jeśli nie zostaną wprowadzone ustawy zmieniające okręgi wyborcze.
Parlament organu przejściowego w Bangsamoro przyjął w październiku uchwałę, w której zwrócił się do Senatu i Izby Reprezentantów o przedłużenie okresu przejściowego w celu zajęcia się kluczowymi kwestiami w regionie.
Parlament odnotował konsekwencje wykluczenia Sulu z BARMM, podkreślając, że wydłużenie okresu przejściowego i przesunięcie wyborów zapewni „szerszą partycypację polityczną”.