W 1992 r. przywódca założyciel Singapuru, Lee Kuan Yew, podzielił się z Filipinami wizjonerskim przesłaniem, oferując kluczowe rady dotyczące tego, w jaki sposób naród może powtórzyć sukces gospodarczy Singapuru.
W niedawnym filmie opublikowanym przez PGMN zatytułowanym „PH vs SG: Sukces, który zmarnowaliśmy przez porzucenie Lee Kuan Yew”, działacz na rzecz reform i historyk Orion Perez Dumdum ponownie analizuje zalecenia Lee i bada ich znaczenie dla dzisiejszych Filipin.
Orion podkreśla wezwanie Lee do otwarcia gospodarki Filipin poprzez usunięcie restrykcyjnej polityki ograniczającej inwestycje zagraniczne, takiej jak zasada 60:40 dotycząca własności zagranicznej zawarta w konstytucji z 1987 r.
Według Oriona ograniczenia te utrudniły rozwój kraju i uniemożliwiły mu przyciągnięcie zagranicznych przedsiębiorstw, które mogłyby napędzać konkurencję, innowacje i tworzenie miejsc pracy – tak jak miało to miejsce w Singapurze.
Omawia także sugestię Lee dotyczącą reformy zarządzania, w szczególności przyjęcia systemu parlamentarnego. Lee uważał, że system prezydencki na Filipinach w stylu amerykańskim był nieefektywny i doprowadził do impasu politycznego.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Orion zgadza się z tym, argumentując, że obecny system Filipin ogranicza podejmowanie decyzji i postęp, narażając kraj na stagnację.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Kolejną kluczową kwestią, na którą zwraca uwagę Orion, jest skupienie się Lee na rozwoju infrastruktury. Lee nalegał, aby Filipiny inwestowały w poprawę transportu, energii i komunikacji, najlepiej w drodze partnerstw publiczno-prywatnych.
Orion wyjaśnia, że takie inwestycje nie tylko pobudziłyby gospodarkę, ale także poprawiły jakość życia Filipińczyków, czyniąc kraj bardziej atrakcyjnym dla inwestorów zagranicznych.
Orion podsumowuje, wskazując, że Filipiny w dużej mierze zignorowały rady Lee ze względu na restrykcyjne przepisy konstytucyjne i nieefektywny system polityczny, które uniemożliwiają krajowi wykorzystanie pełnego potencjału.
Opowiada się za reformą konstytucyjną i modernizacją zarządzania, podkreślając, że bez tych zmian Filipinom grozi dalsze pozostawanie w tyle za swoimi sąsiadami z ASEAN.
CZYTAĆ: Lee Kuan Yew: Kto uczynił go wielkim?
Choć Filipiny mogły wiele lat temu przegapić okazję do wdrożenia wizji Lee, Orion wierzy, że dzięki właściwym reformom kraj nadal może osiągnąć dobrobyt, jaki kiedyś przewidywał Lee.