Opozycja zapewnia miażdżące zwycięstwo w wyborach na Mauritiusie

Oficjalne wyniki pokazują, że były premier Navin Ramgoolam wygrał trzecią kadencję w kraju Oceanu Indyjskiego.

Lider opozycji Navin Ramgoolam odniósł miażdżące zwycięstwo w głosowaniu parlamentarnym na Mauritiusie, podała komisja wyborcza.

Biuro Komisarza ds. Wyborów poinformowało we wtorek, że Rangoolam i jego koalicja Alliance of Change (ADC) zdobyli 62,6 procent głosów, zapewniając trzykrotnemu byłemu premierowi czwartą kadencję.

Jak podał państwowy nadawca Mauritius Broadcasting Corporation, ADC zdobyła 60 z 62 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym.

„Sąd Ludowy wydał swój werdykt i budzi się nowy Mauritius” – powiedział 77-letni Rangoolam do tłumów zwolenników wśród hałaśliwych wiwatów i ryku klaksonów.

Ramgoolam był premierem od 1995 do 2000 i ponownie od 2005 do 2014.

Oprócz 60 mandatów dla Mauritiusa do zdobycia były dwa mandaty dla wyspy Rodrigues i kolejne osiem przydzielonych w ramach systemu określanego mianem „najlepszego przegranego”.

Model wyborów, w którym zwycięzca bierze wszystko, oznacza, że ​​w parlamencie często dominują pojedyncze koalicje.

„Swoboda rozmowy”

Urzędujący premier Pravind Jugnauth przyznał w poniedziałek, że jego sojusz Lepep, na którego czele stoi Bojowy Ruch Socjalistyczny (MSM), „zmierza ku ogromnej porażce”.

„Ludzie wybrali inny zespół, który przewodzi krajowi” – ​​powiedział reporterom Jugnauth, który jest premierem od 2017 roku.

Zaledwie w zeszłym miesiącu 62-letni premier świętował historyczne porozumienie, na mocy którego Wielka Brytania przekazała Mauritiusowi suwerenność nad Wyspami Chagos po długotrwałym sporze.

Głosowanie zostało jednak przyćmione przez wybuchowy skandal z podsłuchami, kiedy do Internetu wyciekły potajemnie nagrane rozmowy telefoniczne polityków, dyplomatów, członków społeczeństwa obywatelskiego i dziennikarzy.

Ramgoolam powiedział, że po swoim miażdżącym zwycięstwie najpierw rozwiąże „system szpiegowski” kraju, aby Maurytianowie mogli swobodnie rozmawiać”.

Wyzwania gospodarcze

Podczas kampanii oba obozy obiecały poprawę losu Maurytianów, którzy pomimo silnego wzrostu gospodarczego borykają się z trudnościami w zakresie kosztów utrzymania.

Działania określone w manifeście Sojuszu na rzecz Przemian obejmują utworzenie funduszu wsparcia rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji, bezpłatny transport publiczny, podwyższenie emerytur i obniżone ceny paliw, a także wysiłki na rzecz walki z korupcją i pobudzenia zielonej gospodarki.

Wezwał także do reform konstytucyjnych i wyborczych, w tym do zmiany sposobu wyboru prezydenta i przewodniczącego parlamentu.

Co najmniej milion osób zarejestrowało się w niedzielę do głosowania w 12. wyborach od chwili uzyskania przez Mauritius niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1968 r.

Mauritius, położony około 2000 km (1240 mil) od wschodniego wybrzeża Afryki, jest uznawany za jedną z najbardziej stabilnych demokracji na kontynencie i od czasu uzyskania niepodległości rozwinął dobrze prosperującą gospodarkę, której podstawą są finanse, turystyka i rolnictwo.

Zarówno Jugnauth, jak i Ramgoolam są członkami dynastii, które zdominowały przywódców Mauritiusa od czasu uzyskania niepodległości.

Ramgoolam, który wcześniej pracował jako lekarz i prawnik, jest synem Seewoosagura Ramgoolama, który doprowadził Mauritius do niepodległości od Wielkiej Brytanii.

Zrodlo