ONZ twierdzi, że prawie 380 000 osób zostało przesiedlonych w wyniku powodzi w Sudanie Południowym

Według agencji ONZ w kilku stanach odnotowuje się gwałtowny wzrost zachorowań na malarię, który przytłacza system opieki zdrowotnej.

Według aktualizacji Organizacji Narodów Zjednoczonych, która ostrzega przed gwałtownym wzrostem liczby malarii, powodzie w Sudanie Południowym spowodowały konieczność przesiedlenia ponad 379 000 osób.

Agencje pomocowe twierdzą, że najmłodszy kraj świata, bardzo narażony na zmiany klimatyczne, boryka się z najgorszą powodzią od dziesięcioleci, głównie na północy.

Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) poinformowało w piątek, że powodzie dotknęły około 1,4 miliona ludzi w 43 hrabstwach oraz w spornym regionie Abyei, do którego roszczą się zarówno Sudan Południowy, jak i Sudan.

W oświadczeniu dodała, że ​​w 22 hrabstwach i w Abyei wysiedlono ponad 379 000 osób.

„W stanach Jonglei, Unity, Górnego Nilu, Północnego Bahr el Ghazal, Środkowych Równików i Zachodnich Równików odnotowano gwałtowny wzrost liczby malarii, który przytłaczał system opieki zdrowotnej oraz pogarszał sytuację i skutki na obszarach dotkniętych powodzią” – podała agencja ONZ.

Od czasu uzyskania niepodległości od Sudanu w 2011 r. Sudan Południowy nęka chroniczna niestabilność, przemoc i stagnacja gospodarcza, a także katastrofy klimatyczne, takie jak susza i powodzie.

Ponad 1,6 miliona dzieci jest niedożywionych

Bank Światowy stwierdził w zeszłym miesiącu, że ostatnie powodzie „pogorszyły i tak już krytyczną sytuację humanitarną naznaczoną poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, załamaniem gospodarczym, ciągłym konfliktem, wybuchami chorób i konsekwencjami konfliktu w Sudanie”, w wyniku którego kilkaset tysięcy ludzi napłynęło do Sudanu Południowego.

Według Światowego Programu Żywnościowego ONZ w Sudanie Południowym ponad siedem milionów ludzi nie ma dostępu do żywności, a 1,65 miliona dzieci jest niedożywionych.

Kraj stoi w obliczu kolejnego okresu paraliżu politycznego po ogłoszeniu we wrześniu przez urząd prezydenta kolejnego przedłużenia okresu przejściowego uzgodnionego w porozumieniu pokojowym z 2018 r., opóźniającego wybory o dwa lata do grudnia 2026 r.

Sudan Południowy posiada ogromne zasoby ropy naftowej, ale w lutym najważniejsze źródło dochodów zostało zdziesiątkowane, gdy uszkodzony został rurociąg eksportowy w sąsiednim, ogarniętym wojną Sudanie.

Zrodlo