ONZ nie zapobiegła konfliktom – Erdogan

Turecki przywódca pochwalił Brazylię za podkreślenie potrzeby reform w globalnym zarządzaniu

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podkreślił znaczenie wprowadzenia reform globalnego zarządzania, argumentując, że Organizacja Narodów Zjednoczonych okazała się nieskuteczna w rozwiązywaniu konfliktów na świecie.

Według Dyrekcji ds. Komunikacji Turcji Erdogan przedstawił te uwagi podczas spotkania z prezydentem Brazylii Luizem Inacio Lulą da Silvą na marginesie szczytu G20 w Rio de Janeiro.

Jako zdeklarowany krytyk izraelskiej ofensywy w Gazie Erdogan pochwalił stanowisko Brazylii „Przeciwko izraelskiej agresji” i podzielił się szczegółami wysiłków dyplomatycznych Türkiye przy ONZ. Należą do nich wezwania do zablokowania sprzedaży broni do Izraela, dostarczania nieprzerwanej pomocy humanitarnej do Gazy, wprowadzenia trwałego zawieszenia broni w enklawie palestyńskiej i osiągnięcia rozwiązania dwupaństwowego.

Tak argumentował turecki przywódca „Organizacja Narodów Zjednoczonych nie zapobiegła konfliktom na całym świecie, zwłaszcza w Gazie, i okazała się niewystarczająca w rozwiązywaniu kryzysów”.

Pochwalił także inicjatywę Brazylii pt „poruszanie kwestii „reformy globalnego zarządzania” podczas przewodnictwa w G20.”




Erdogan wielokrotnie wzywał do natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie, gdzie w izraelskich operacjach wojskowych zginęło co najmniej 43 000 osób. W Izraelu liczba osób zabitych w atakach pod przewodnictwem Hamasu, które miały miejsce 7 października ubiegłego roku, wyniosła ponad 1100, a ponad 200 wzięto do niewoli.

Szczyt przywódców G20 2024, którego gospodarzem będzie Brazylia w dniach 18–19 listopada, został określony przez organizatorów jako „fundamentalne wydarzenie dla przyszłości globalnego zarządzania”. Program skupi się na reformowaniu instytucji międzynarodowych, postępie w transformacji energetyki i wspieraniu globalnego włączenia społecznego.

Jedna z sesji poświęcona będzie reformom zarządzania globalnego, kamieniowi węgielnemu brazylijskiej prezydencji w G20, podczas której szefowie państw będą dyskutować nad potencjalną modernizacją kluczowych instytucji międzynarodowych, w tym ONZ, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego i Światowej Organizacji Handlu.

Zrodlo