Borja Ilián
Szymon Casasbiznesmen z areny walki byków Las Ventas w Madrycie, odrzucił w środę propozycję swojego partnera, zastępcy meksykańskiej partii rządzącej Pedro Hacesawykonać „bezkrwawe” wytryskijak zasugerował również prezydent Meksyku, Klaudia Sheinbaum.
Casas jest także wspólnikiem francuskiego placu Nimes oraz większościowym wspólnikiem spółki Holding Simon Casas Apoderamiento SL, w której również jest udziałowcem. Ty takustawodawca rządzącego Ruchu Odrodzenia Narodowego (Morena), który zaproponował zmniejszenie ilości krwi podczas walk byków jako obciążenie dla ich legalności w Meksyku.
W rozmowie z EFE francuski biznesmen wyraził chęć zdystansowania się od wypowiedzi Hacesa. „Moją jedyną obawą jest legalność walk byków w Meksyku”, stwierdził.
W związku z tym podziękował swojemu partnerowi za jego wysiłki w obronie uroczystości w Meksyku pomimo jego wysiłków różnice teoretyczne.
Casas to biznesmen areny, przedstawiciel takich postaci jak Alejandro Talavantebył torreadorem i pisarzem, a wielu fanów uważa go za intelektualistę walki byków.
Jego najnowsza książka „Pases and passs” stanowi przegląd jego wspomnień i wspomnień z postaciami takimi jak peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa czy hiszpański torreador Jose Tomaszktórym dowodził w czasach swej największej chwały.
Zapytany przez EFE, czy podziela ideę wyeliminowania kar, a nawet losu zabijania, Casas z naciskiem stwierdził nie podzielasz wizji swojego „przyjaciela” HacesaDobrze “Więcej krwi nie oznacza większego cierpienia w walce”.
„Nie chodzi o to, czy jest więcej czy mniej krwi, czy mniej czy więcej śmierciucieczka przed śmiercią nie jest rozwiązaniem ani filozoficznym, ani kulturowym, walki byków nie są spektaklem, Jest to rytuał, którego bohaterem jest śmierć“, argument.
Dla Casasa obecność śmierci nie jest czymś negatywnym, gdyż debaty filozoficzne od zarania dziejów w większości toczyły się wokół niej, dlatego też społeczeństwa wypracowują rytuały. „Aby móc żyć ze śmiercią”.
Choć dyskusja zyskuje rozgłos w Meksyku, 14 listopada Senat francuski głosował negatywnie nad propozycją zakazującą nauczania o walkach byków dla osób poniżej 16 roku życia.
Zaprotestowali przeciwko zakazowi senatorów z całego spektrum politycznegow tym przedstawiciele komunistów.
Casas w to wierzy „Model francuski” może być „przykładem” aby rozwiązać spór w Meksyku pomiędzy torreadorami a przeciwnikami walk byków.
„Od 1951 roku walki byków są w moim kraju zakazane, ale… wyjątek kulturowy w regionach Francji o wielkim znaczeniu dla walk byków. Wierzę, że politycy muszą szanować duszę narodu” – powiedział.
Walki byków”nie szkodzi pojęciom filozoficznym humanizmu czy kondycji zwierzęcej” – upierał się, argumentując, że byk nie jest źle traktowany, dopóki nie dotrze na ring, ma genealogię, imię i nazwisko i w końcu „umrze z uznaniem właściwym człowiekowi”.
Zaproponowany przez Haces pomysł ograniczenia „krwi” podczas walk byków poparł koordynator większościowej grupy parlamentarnej w Kongresie, Ricardo MonrealaMorena, który podkreślił doświadczenia innych krajów „walki bez śmierci” byka.
Jest tak w przypadku Quitostolica Ekwadoru, która po referendum od 2011 r. musiała oferować przedstawienia bez śmierci, co doprowadziło do zamknięcia areny jako miejsca walk byków w 2019 r., kiedy miasto nie przedłużyło umowy ze spółką zarządzającą, argumentując niewielka publiczność, która uczestniczyła już w formacie „.wytryski bez śmierci”.