MIASTO TACLOBAN — Jedenaście lat później ocaleni powinni wyciągnąć wnioski z supertajfunu Yolanda (międzynarodowa nazwa Haiyan), aby stać się bardziej odpornymi, w miarę jak ostatnie katastrofy stały się bardziej niszczycielskie, stwierdzili w piątek urzędnicy.
W przemówieniu podczas obchodów zabójczej burzy burmistrz Tacloban Alfred Romualdez powiedział, że władze miasta będą co roku nadal wspominać tę katastrofę.
„Jest powód, dla którego przetrwaliśmy burzę. Mamy cel w życiu, a jest nim nauczenie następnego pokolenia, jak przygotować się na nieszczęścia i nieszczęścia” – powiedział tłumowi zgromadzonemu na zbiorowym grobie we wsi Basper, gdzie pochowano ponad 2000 ofiar.
PRZECZYTAJ: Marcos: Lekcje Yolandy „nie powinny zostać utracone wraz z upływem czasu”
Jego zdaniem lekcja polega na tym, aby pamiętać, jak przygotować się na klęski żywiołowe, a nie „tylko polegać na rządzie, gdy tak wiele osób prosi o pomoc po klęsce”.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
„Musimy usunąć ludzi ze stref niebezpiecznych. Powinieneś współpracować z rządem, bo co roku wydajemy miliardy na rehabilitację i ratownictwo. Musimy tam wyjść i pozostać w bezpieczniejszych strefach” – powiedział.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Raport Rady Rozwoju Regionalnego we Wschodnich Visayas za 2022 r. wykazał, że około 29 422 lokali mieszkalnych dla ofiar Yolandy było już zamieszkanych, a 11 266 było gotowych do zamieszkania spośród 64 696 docelowych mieszkań w sześciu prowincjach.
Władze miasta nie mają danych na temat mieszkań podczas imprezy.
Podczas obchodów w Palo w Leyte, pobliskim mieście poważnie zniszczonym przez supertajfun, gubernator Carlos Jericho Petilla powiedział, że mieszkańcy prowincji uczą się od Yolandy.
„Teraz ludzie są już świadomi. Ilekroć zbliża się tajfun, natychmiast ewakuują się w bezpieczniejsze miejsce, inaczej niż wcześniej, kiedy musieliśmy ich zmusić. Być może nie będziemy w stanie przygotować się wystarczająco, ale musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby przygotować się na każdą katastrofę i to jest jedna rzecz, o której wiedzą teraz mieszkańcy Leyte” – powiedziała Petilla.
W swoim przesłaniu arcybiskup Kościoła rzymskokatolickiego John Du powiedział, że obszary dotknięte tajfunem upamiętniają Yolandę „nie z powodu tajfunu, ale z powodu miłości i troski Boga”.
„Świętujemy nadzieję i miłość. Bądźmy jednością. Musimy sobie nawzajem pomagać. Pamiętajmy o innych. Musimy myśleć o potrzebach, zwłaszcza tych najmniejszych, ostatnich i zagubionych” – dodał Du.
Yolanda, uważany za najsilniejszy tajfun w historii świata, uderzył w środkowe Filipiny 8 listopada 2013 r. i siał spustoszenie w 175 miastach i miasteczkach w 14 prowincjach w sześciu regionach. W wyniku katastrofy zginęło ponad 6000 osób.
Całkowity koszt szkód i strat na dotkniętych obszarach osiągnął 101,79 miliarda P, z czego 48,79 miliarda P odnotowano we wschodnich Visayas. (PNA)