Obaseki zostawia 410 miliardów dolarów długów na rzecz Okpebholo — Komitet Przejściowy APC

Komisja przejściowa Kongresu Wszystkich Postępowców (APC) oświadczyła w poniedziałek, że odchodzący rząd pod przewodnictwem gubernatora Godwina Obaseki pozostawia dług w wysokości 410 miliardów dolarów nowemu rządowi poniedziałkowego Okpebholo.

DAILY POST donosi, że komisja ujawniła tę informację podczas prezentacji swojego raportu gubernatorowi-elektowi w Beninie.

Przewodniczący komisji, Pius Odubu, który jest jednocześnie byłym zastępcą gubernatora stanu, przedstawił sprawozdanie gubernatorowi elektowi i stwierdził, że kwota jest zawarta w dokumencie przedstawionym komisji przez ustępujący rządowy komitet przejściowy.

Komisja, która zaleciła rozliczenie długów krajowych i zagranicznych, dodała, że ​​kwota ta jest wyższa od długów odziedziczonych przez administrację gubernatora Obaseki w wysokości 55 miliardów dolarów.

Odubu zauważył, że gdyby zweryfikować kwotę przedstawioną komisji przez odchodzący rząd, zadłużenie wyniosłoby ponad 500 miliardów dolarów.

Komisja zaleciła także dokonanie pełnego przeglądu wszystkich porozumień umownych i protokołów ustaleń dotyczących zarządzania szpitalami Central i Stella Obasanjo.

Zawiera także zalecenia dotyczące rozwiązania wszystkich umów o pracę prowadzonych w niedalekiej przeszłości przez ustępujący rząd

„Gubernator powinien zbadać prawdziwą własność elektrowni Ossiomo i hotelu Radisson Blu. To samo z Muzeum Sztuki Afryki Zachodniej – MOWAA.

„Zasługujemy na to, aby znać udziały państwa w tych spółkach, ponieważ ustępujący rząd nie udzielił odpowiedzi na te dochodzenia.

„Zażądaliśmy także wszechstronnego przeglądu programu EdoBest finansowanego przez Bank Światowy i wszczęcia dochodzenia w celu wykrycia jego raczej nieprzejrzystych działań.

„Wszystkie główne kontrakty wydawane przez rząd stanowy podlegające Ministerstwu Dróg i Mostów powinny zostać poddane przeglądowi, ponieważ wydają się nie spełniać należytych procedur, w tym nie dopełniono obowiązku zapłaty zaliczki przyznanej wykonawcom” – stwierdził.

Komisja ujawniła również, że w swoim własnym raporcie dla Komisji Przejściowej państwowa agencja ds. zamówień publicznych postawiła w stan oskarżenia ustępujący rząd.

Stwierdził, że składając akt oskarżenia, gubernator-elekt powinien krytycznie przyjrzeć się raportom agencji ds. zamówień publicznych.

Przewodniczący komisji dodał, że należy usprawnić ekosystem ICT, ponieważ wydaje się, że dochodzi do powielania obowiązków.

Doradził gubernatorowi-elektowi wszczęcie dochodzenia w sprawie niedostarczenia komisji przez ustępujący rząd opublikowanych lub niepublikowanych sprawozdań finansowych poddanych audytowi.

Komisja zażądała ponadto odpowiedniej liczby nauczycieli, ponieważ ustępujący rząd nie był w stanie uwzględnić liczby nauczycieli w państwie.

Odubu nalegał, aby gubernator-elekt znalazł czas na zapoznanie się z raportem, gdyż rozpocznie on proces przewodzenia państwu na najbliższe cztery lata.

„Wasza Ekscelencjo, zainteresuje Pana informacja, że ​​raport przedstawiony Państwu dzisiejszego popołudnia powstał na podstawie naszych wspólnych wkładów podczas kilku sesji, które odbyliśmy jako zespół.

„Nie tylko dokładnie zbadaliśmy pięć filarów tematycznych przedstawionych przez rządowy zespół ds. transformacji, ale poświęciliśmy czas na zapoznanie się z innymi informacjami, z których korzystała komisja w wyniku naszych interakcji z właściwymi stronami zainteresowanymi w państwie.

„Odbyliśmy intensywne spotkania z policją nigeryjską i Departamentem Bezpieczeństwa Państwowego, aby uzyskać informacje z pierwszej ręki na temat wyzwań i możliwości stojących przed tą ważną częścią naszego społeczeństwa w trakcie pogłębiania rządów w całym stanie.

„Nasze perspektywy, zalecenia i sugestie zostały dobrze ujęte w tym raporcie jako proces w toku, który można dalej rozszerzyć w celu podjęcia bardziej szczegółowych działań mających na celu ustalenie faktów, mających na celu powstrzymanie dryfu w państwie.

„Wasza Ekscelencjo, w tym raporcie przedstawiamy Państwu podsumowanie wszystkich działań i interakcji, jakie miały miejsce w trakcie naszego zadania.

„Zakres naszej pracy obejmuje zakres referencji i z dumą możemy stwierdzić, że zalecenia te okażą się istotne i przydatne podczas tworzenia nowego planu działania, który wskaże nowy świt w stanie Edo.

Zagadnienia, których to dotyczy, nie tylko wzajemnie się wykluczają, ale będą stanowić solidną podstawę do zrozumienia raportu o stanie naszego drogiego państwa” – dodał

Zrodlo