Deweloper Palworld, Pocketpair, udostępnił szczegóły pozwu o naruszenie patentu wniesionego przeciwko niemu przez Nintendo i The Pokémon Company we wrześniu, rzucając światło na żądania powodów. Obie firmy domagają się nakazu wydania Palworld, gry o przetrwaniu, w której potwory są rzekomo podobne do stworzeń z serii Pokémon. Nintendo i The Pokémon Company domagają się również od Pocketpair odszkodowania w wysokości ponad 5 milionów JPY (około 27,7 lakh rupii).
Nintendo i The Pokémon Company domagają się nakazu sądowego i odszkodowania
Pocketpair ujawnił w piątek szczegóły pozwu Palworld, wymieniając trzy konkretne patenty, które według Nintendo i The Pokémon Company naruszył deweloper.
„Powodowie twierdzą, że wydany przez nas 19 stycznia 2024 roku „Palworld” narusza trzy kolejne patenty będące w posiadaniu Powodów i domagają się wydania nakazu sądowego przeciwko grze oraz naprawienia części szkód powstałych pomiędzy datą rejestracji patentów i datą złożenia tego pozwu” – powiedział deweloper w a post na swojej stronie internetowej.
Docelowe patenty stanowiące część pozwu obejmują patent nr. 7545191, 7493117 i 7528390. Z postu wynika, że wszystkie trzy patenty zostały złożone i zarejestrowane po uruchomieniu Palworld 19 stycznia 2024 r.
Według dewelopera Nintendo i The Pokémon Company ubiegają się o wydanie nakazu sądowego przeciwko Palworld i żądają zapłaty kwoty 5 milionów jenów plus odszkodowania za zwłokę. „Będziemy nadal potwierdzać nasze stanowisko w tej sprawie w toku przyszłych postępowań prawnych” – powiedział Pocketpair.
We wrześniu Nintendo i The Pokémon Company złożyły pozew o naruszenie patentu przeciwko twórcy Palworld. „To naprawdę niefortunne, że z powodu tego pozwu będziemy zmuszeni przeznaczyć znaczną ilość czasu na sprawy niezwiązane z tworzeniem gier” – stwierdziła Pocketpair w swojej ówczesnej odpowiedzi.
Palworld stał się hitem na platformie Steam i Xbox po swojej premierze w styczniu, ale spotkał się z oskarżeniami o plagiat w związku z projektami stworzeń. W grze o przetrwaniu występują zwierzęta w stylu Pokémon, czyli Pals, które można schwytać i oswoić w celu walki, przemierzania i budowania baz w otwartym świecie gry, co przyciąga przydomek „Pokémon with Guns”.
Po premierze gry firma The Pokémon Company, która zarządza prawami własności intelektualnej Pokémon, oświadczyła, że zamierza zbadać wszelkie domniemane przypadki naruszenia praw autorskich w nowo wydanej grze. „Nie udzieliliśmy żadnego pozwolenia na wykorzystanie własności intelektualnej lub zasobów Pokémon w tej grze. Zamierzamy zbadać i podjąć odpowiednie środki, aby zaradzić wszelkim działaniom naruszającym prawa własności intelektualnej związanej z Pokémonami” – oznajmiła firma.