Nigeria wdraża drony do walki z kradzieżą ropy, planuje zwiększyć wydajność o 1 mln baryłek dziennie; Minister popiera Afrykański Bank Energetyczny

Minister stanu ds. zasobów naftowych (ropa naftowa), senator Heineken Lokpobiri, powiedział wczoraj, że rząd federalny wdroży nowe technologie, takie jak drony i nadzór satelitarny, aby powstrzymać masową kradzież ropy w Delcie Nigru.

Lokpobiri wezwał także do większego zaangażowania podmiotów z branży w ambitny plan Nigerii dotyczący zwiększenia wydobycia ropy naftowej o ponad milion baryłek dziennie w ciągu najbliższych 24 miesięcy, twierdząc, że rząd federalny jest gotowy przyjąć siedzibę Afrykańskiego Banku Energetycznego o wartości 5 miliardów dolarów (AEB ), w następstwie udanej oferty tego kraju w lipcu 2024 r.

Przemawiając w weekend na zgromadzeniu Sekcji Handlu Producentów Ropy (OPTS), grupy firm naftowych działających w Nigerii, na spotkaniu Cross Industry Group (CIG) w Stambule w Turcji, Lokpobiri powtórzył również, że zwycięzcy ofert na pola naftowe muszą zbadać lub z nich zrezygnować.

Rzecznik ministra, Nneamaka Okafor, powiedział w oświadczeniu, że uwagi Lokpobiri były częścią planu strategicznego mającego na celu radzenie sobie z wyzwaniami i możliwościami, jakie stwarza nigeryjski przemysł naftowy, przedstawiony producentom.

Podkreślając centralną rolę tego sektora w gospodarce Nigerii, który według ministra zapewnia około 85 procent dochodów rządu, a także stanowi istotne źródło wymiany walut, minister stwierdził, że sektor naftowy musi zachować odporność.

Przyznał, że w Delcie Nigru utrzymują się wyzwania związane z bezpieczeństwem, ale poinformował o bieżących wysiłkach na rzecz ochrony infrastruktury naftowej Nigerii za pomocą wzmocnionych środków bezpieczeństwa.
Oprócz angażowania społeczności i zachęcania do partnerstw w celu wspierania lokalnej własności kluczowych aktywów Lokpobiri stwierdził, że inne wysiłki obejmują zwiększone wsparcie wojskowe, szczególnie ze strony nigeryjskiej marynarki wojennej i wspólnej grupy zadaniowej (JTF).

„Rząd wdrożył także rozwiązania oparte na technologii, w tym nadzór dronów i satelitów, aby wzmocnić ramy bezpieczeństwa i wykryć potencjalne zagrożenia dla branży” – powiedział minister.

Minister nakreślił podwójne podejście Nigerii do transformacji energetyki, które ma zapewnić przyszłość jej przemysłowi naftowemu poprzez skupienie się na maksymalizacji wydobycia ropy naftowej i dostosowaniu się do przejścia na czystszą energię.

„W perspektywie krótkoterminowej nadal koncentrujemy się na zwiększaniu przychodów z wydobycia ropy naftowej” – stwierdził Lokpobiri.

Podkreślił, że rząd uznał pilność redukcji kosztów, podkreślając działania rządu mające na celu usprawnienie działalności, zwłaszcza działalności wydobywczej, aby zachować konkurencyjność na rynku światowym.

Minister powiedział: „Świat zmierza w kierunku czystszej energii i Nigeria musi być częścią tej transformacji. Rząd nadał priorytet gazowi ziemnemu jako czystszej alternatywie, aktywnie badając możliwości wykorzystania energii odnawialnej w celu dywersyfikacji koszyka energetycznego Nigerii”.

Część pakietu reform i zachęt mających na celu rewitalizację sektora naftowo-gazowego w Nigerii wymienił jako rozporządzenie zmieniające podatek od wartości dodanej (VAT) na rok 2024 oraz rozporządzenie w sprawie zachęt podatkowych w zakresie wydobycia ropy i gazu na głębokich obszarach morskich.

Lokpobiri powiedział zgromadzonym, że rząd Nigerii skupił się na obniżeniu kosztów i terminów zawierania umów, w związku z czym nakazał skrócenie cyklu zamówień do sześciu miesięcy.

Ponadto podkreślił zaangażowanie rządu w nigeryjską ustawę o rozwoju treści dla przemysłu naftowego i gazowniczego (NOGICD), która promuje treści lokalne.
Minister podkreślił, że niedawna inicjatywa rządu dotycząca rozpoczęcia rund przetargowych na 31 bloków naftowo-gazowych będzie kamieniem węgielnym strategicznego rozwoju Nigerii.

„Każdy blok został starannie wybrany pod kątem jego potencjału w zakresie zwiększania rezerw i stymulowania wzrostu gospodarczego. Zgodnie z najlepszymi międzynarodowymi praktykami bariery wejścia zostały zmniejszone poprzez premie za podpis, aby przyciągnąć szersze grono inwestorów, przy rygorystycznym egzekwowaniu nigeryjskiej polityki „wierć lub upuść”” – dodał.

Lokpobiri wezwał do większego zaangażowania podmiotów z branży we wsparcie ambitnego planu Nigerii zakładającego zwiększenie wydobycia ropy o ponad 1 milion baryłek dziennie w ciągu najbliższych 24 miesięcy.

„Nie możemy sobie pozwolić na ciągłe utrzymywanie cennych złóż. Albo zmusisz ich do pracy, albo z nich zrezygnujesz. Skończyła się era odnawiania licencji bez rozwoju” – powtórzył.
Tymczasem rząd federalny potwierdził swoją gotowość do przyjęcia siedziby Afrykańskiego Banku Energetycznego (AEB) o wartości 5 miliardów dolarów po zwycięskiej ofercie kraju złożonej w lipcu 2024 r.
Trwają przygotowania, które mają zapewnić płynne uruchomienie operacyjne Banku w I kwartale 2025 roku – poinformował minister w odrębnym komunikacie.

Lokpobiri przemawiał na 46. Zwyczajnej Sesji Rady Ministerialnej Afrykańskiej Organizacji Producentów Ropy Naftowej (APPO), która odbyła się w Yaoundé w Kamerunie.
W rozmowie z ministrami 18 państw członkowskich APPO Lokpobiri wyraził entuzjazm Nigerii dla projektu, stwierdzając: „Jesteśmy przygotowani na organizację AEB, a nasze zaangażowanie w zwiększanie finansowania afrykańskiego sektora energetycznego pozostaje niezachwiane”.

Jedną z misji banku jest wypełnianie luk w finansowaniu afrykańskiego przemysłu naftowego i gazowego, ułatwiając rozwój infrastruktury energetycznej na całym kontynencie.
Lokpobiri podkreślił, że rząd federalny pod przewodnictwem prezydenta Bola Tinubu podjął znaczące kroki w celu położenia podwalin pod strategiczne cele banku.

„Nasze zaangażowanie podkreśla wkład Nigerii w postaci kapitału własnego na rzecz banku w wysokości 69,1 mln dolarów, co pokazuje naszą wiodącą rolę we wspieraniu kluczowych inicjatyw energetycznych na kontynencie” – zauważył.

Zrodlo