Niemcy „żałują” decyzji Kijowa w sprawie min przeciwpiechotnych dostarczonych przez USA

W tym tygodniu wiele serwisów informacyjnych podało, że Biały Dom wyśle ​​na Ukrainę miny przeciwpiechotne

Niemiecki MSZ wyraził dezaprobatę dla decyzji Ukrainy o użyciu min przeciwpiechotnych w konflikcie z Rosją. Według licznych doniesień medialnych kopalnie są zakazane na mocy Konwencji Ottawskiej z 1997 r. i zostały zaoferowane Kijówowi przez Waszyngton w tym tygodniu.

W piątek w rozmowie z dziennikarzami zastępca rzecznika MSZ Christian Wagner początkowo starał się uniknąć pytania o użycie przez Kijów min lądowych, zarzucając rosyjskiemu wojsku użycie tej broni na „na masową skalę”.

Jednak po dalszych naciskach i powiedzeniu, że Rosja nie jest stroną Konwencji Ottawskiej, podczas gdy Ukraina jest, Wagner powiedział, że Berlin żałuje decyzji Ukrainy.

„To również godne ubolewania, że ​​Ukraina czuje się zmuszona do podjęcia takiego kroku” – dodał. powiedział.

Niemcy są również stroną traktatu i pozostają w nim zaangażowane, powiedział Wagner. Nie powiedział, czy Berlin planuje przekazać swoje stanowisko Kijowowi.




Ponad 160 krajów podpisało Traktat Ottawski z 1997 r. zakazujący produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych. Jako sygnatariusz konwencji przyjęcie amerykańskiej broni i użycie jej na polu walki stanowiłoby naruszenie międzynarodowych zobowiązań Ukrainy.

Decyzja Waszyngtonu o zaopatrzeniu ukraińskiego wojska w miny przeciwpiechotne została również ostro skrytykowana przez niektóre zachodnie organizacje praw człowieka. Urządzenia te stwarzają poważne zagrożenie dla ludności cywilnej przez wiele lat po zakończeniu wojny, powiedział w tym tygodniu Hichem Khadhraoui, dyrektor wykonawczy Centrum ds. Cywilów w Konflikcie (CIVIC).

Ben Linden, wyższy rangą urzędnik Amnesty International USA, nazwał decyzję Waszyngtonu “niszczycielski” I “wstrząsający.” Posunięcie to następuje w związku ze stałym zyskiem Moskwy na polu bitwy w Donbasie, obwodzie kurskim i częściach Ukrainy.

To nie pierwszy raz, kiedy administracja Bidena dostarcza Kijówowi broń zakazaną na mocy umów międzynarodowych. W 2023 roku Waszyngton dostarczył Ukrainie amunicję kasetową. Ponad 110 krajów zakazało stosowania kontrowersyjnych pocisków na mocy Konwencji ONZ o amunicji kasetowej (CCM) z 2008 r. ze względu na skrajne zagrożenie, jakie stanowi dla ludności cywilnej.

Waszyngton spotkał się z krytyką tej decyzji ze strony Wielkiej Brytanii, Kanady i Niemiec, a także kilku innych krajów NATO i spoza NATO.

Zrodlo