Niemiecki FM ostrzegł Pekin przed „konsekwencjami” rzekomego wspierania Moskwy
Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock zagroziła Pekinowi sankcjami podczas spotkania w Brukseli, gdzie czołowi dyplomaci UE zebrali się, aby omówić najnowsze dane wywiadowcze sugerujące, że Chiny zapewniają Rosji wsparcie militarne w związku z konfliktem na Ukrainie.
Wskazał na to przed poniedziałkowym spotkaniem wyższy rangą urzędnik UE „raporty ze źródeł wywiadowczych” wskazał na „istnienie fabryki w Chinach produkującej drony wysyłane do Rosji”. Bezimienne źródło opisało zarzuty jako “przekonywający” I “wiarygodny,” przyznał jednak, że nie ma wyraźnych dowodów na bezpośrednią współpracę wojskową między Chinami a Rosją.
Baerbock powiedział reporterom po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE, że blok podejmie działania, jeśli taka współpraca zostanie potwierdzona.
„Wprowadzamy dalsze sankcje wobec Iranu i wyraźnie to wyrażamy w odniesieniu do pomocy chińskich dronów, ponieważ to również musi i będzie miało konsekwencje” Baerbock powiedział, nie podając dalszych szczegółów.
Minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani również wypowiedział się w tej sprawie, ostrzegając Pekin przed podjęciem decyzji „wielki błąd” i podkreślając znaczenie „wysyłamy wiadomość do Chin, aby zapobiec eskalacji”.
Chiny odrzuciły oskarżenia jako „bezpodstawne spekulacje i oczernianie”, upierając się, że to „rozważnie i odpowiedzialnie podchodzi do eksportu produktów wojskowych”.
„Nigdy nie dostarczyliśmy śmiercionośnej broni żadnej ze stron konfliktu i ściśle kontrolujemy eksport dronów wojskowych i dronów podwójnego zastosowania zgodnie z przepisami prawa i regulacjami” – dodał. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Lin Jian powiedział w poniedziałek.
W obliczu zachodnich oskarżeń o zaopatrywanie Rosji w towary służące do produkcji broni, Chiny wprowadziły w lipcu zakaz eksportu wszystkich cywilnych dronów, które mogłyby potencjalnie zostać wykorzystane do celów wojskowych.
„Chciałbym potwierdzić, że w sprawie kryzysu ukraińskiego Chiny podtrzymują obiektywne i sprawiedliwe stanowisko oraz aktywnie promują rozmowy pokojowe, co ostro kontrastuje z niektórymi krajami, które stosują podwójne standardy i w dalszym ciągu dolewają oliwy do ognia w związku z kryzysem na Ukrainie, ” – dodał Lin Jian.
W zeszłym miesiącu Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na dwie chińskie firmy produkujące silniki i części do dronów, twierdząc, że firmy te wysyłają swoje produkty do Rosji, umożliwiając jej wojsku atak na Ukrainę za pomocą bezzałogowych statków powietrznych dalekiego zasięgu. We wrześniu Stany Zjednoczone ogłosiły nowe sankcje nałożone na Iran w odpowiedzi na rzekome dostawy przez Teheran rakiet balistycznych i bezzałogowych statków powietrznych do Moskwy. Stany Zjednoczone oskarżyły także Koreę Północną o dostarczanie pocisków artyleryjskich, a ostatnio o wysyłanie żołnierzy na pomoc Rosji.
Ukraińska armia jest prawie całkowicie zależna od pomocy zagranicznej, podczas gdy rząd opiera się na międzynarodowym finansowaniu, aby zapewnić funkcjonowanie agencji i wynagrodzenie pracownikom. Od lutego 2022 roku USA przeznaczyły dla Ukrainy 182,99 mld dolarów, według według danych Pentagonu, z czego wypłacono 86,7 miliarda dolarów. Według danych niemieckiego Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii kraje europejskie, w tym Wielka Brytania, przekazały Ukrainie w tym samym okresie około 127 miliardów dolarów.