NEC pod przewodnictwem Shettimy zaleca wycofanie projektu ustawy o reformie podatkowej i wzywa do decentralizacji sieci

Krajowa Rada Gospodarcza (NEC), na czele której stoi wiceprezydent Kashim Shettima, zaleciła wycofanie ze Zgromadzenia Narodowego aktualnej ustawy o reformie podatkowej

NEC stwierdziła, że ​​wycofanie się umożliwi bardziej wszechstronne konsultacje i budowanie konsensusu wśród kluczowych zainteresowanych stron.

Rada zaleciła to w czwartek pod koniec 145. posiedzenia, któremu przewodniczył Shettima, po wysłuchaniu prezentacji przewodniczącego prezydenckiej Komisji ds. Polityki Fiskalnej i Reform Podatkowych, pana. Taiwo Oyedele.

Według oświadczenia rzecznika Shettimy, Stanleya Nkwochy; Rada”wezwał do szerzej zakrojonych konsultacji z zainteresowanymi stronami, aby uzgodnić dalekosiężne skutki proponowanych reform podatkowych„.

Wiceprezes wypowiadając się na temat częstych załamań sieci krajowej Szettima ogłosiła, że ​​NEC przyjmie środki przyspieszające decentralizację sieci krajowej, aby położyć kres nieustannemu załamaniu, które pogrążyło niektóre państwa północy w całkowitej ciemności.

Wymienił niektóre środki decentralizacji sieci krajowej, w tym „tworzenie minisieci, energii słonecznej i odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika i turbiny wiatrowe”.

Stwierdził, że ciężar odpowiedzialności zmusił rząd do tego, aby nigdy nie odwracał wzroku od tych kwestii.

Podkreślił pilną potrzebę wdrożenia planu wdrożenia sektora energetycznego Nigerii (NESIP), podkreślając, że sektor energetyczny musi wykorzystać potencjał energii odnawialnej, a także wykorzystać rozwiązania fotowoltaiczne i minisieci zaprojektowane w celu zaspokojenia regionalnego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Solidna gospodarka jest podstawą każdego narodu. Niedawne przerwy w dostawie prądu spowodowane działaniami wandali przypominają nam o pilnej potrzebie rozbudowy naszej infrastruktury energetycznej. Wierzę, że obecni tu gubernatorzy zgodziliby się, że decentralizacja energii elektrycznej jest naszą drogą naprzód.

„Będziemy nadal promować ramy konstytucyjne, które upoważniają państwa członkowskie federacji nigeryjskiej do wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej na obszarach objętych sieć krajowa. Razem możemy sprawić, że niestabilność stanie się reliktem przeszłości.

„Co więcej, nasz sektor energetyczny musi wykorzystać potencjał energii odnawialnej. Musimy wykorzystać rozwiązania fotowoltaiczne i minisieci dostosowane do potrzeb regionalnych. Wzywam Radę do wsparcia wdrażania planu wdrożenia nigeryjskiego sektora energetycznego (NESIP).

„Jeśli wykorzystamy nasze różnorodne regionalne zasoby energii, od potencjału energii słonecznej w północnej Nigerii po rezerwy gazu na południu, możemy zbudować odporny, zdecentralizowany system energetyczny, który napędza wzrost i wzmacnia pozycję naszych społeczności,– powiedziała Shettima.

Wiceprezydent wyjaśnił również, że reformy podatkowe zainicjowane przez administrację prezydenta Bola Tinubu poszerzą bazę dochodów kraju, wzmocnią stabilność gospodarczą i zmniejszą zależność od określonych sektorów.

„Muszę przyznać, że reformy podatkowe zapoczątkowane na początku kadencji tej administracji przez Jego Ekscelencję Prezydenta Bolę Ahmeda Tinubu otworzyły możliwości rozwiania obaw zainteresowanych stron, w szczególności dotyczących reformy podatku VAT i jej konsekwencji dla dochodów na szczeblu niższym niż krajowy.

„Jako przedstawiciele różnorodnych interesów nie wątpię, że podzielacie wspólne dążenie: poszerzanie naszej bazy dochodów, wspieranie stabilności gospodarczej i zmniejszanie naszej zależności od określonych sektorów,– zauważył.

W odniesieniu do wskaźnika kapitału ludzkiego Shettima przestrzegła, że ​​jest to tragedia, z którą należy się zmierzyć w związku z niskim rankingiem Nigerii.

Zmagamy się z alarmującymi statystykami dotyczącymi średniej długości życia, śmiertelności matek i dzieci oraz poziomu wykształcenia. Gromadzimy się tutaj dzisiaj, aby odkupić tę mroczną rzeczywistość poprzez serię rozważań i zaleceń dla różnych sektorów, które mają zostać przedstawione przez uczestniczących specjalistów w rządzie i partnerów rozwojowych”. stwierdził.

Zrodlo