Badanie potwierdziło, że kultowa kobra królewska, wcześniej uważana za jeden gatunek, w rzeczywistości jest grupą czterech odrębnych gatunków. To odkrycie kończy tajemnicę, która intryguje naukowców od ponad 188 lat. Nowe odkrycia oznaczają znaczący postęp w zrozumieniu najdłuższego jadowitego węża na świecie. Przez prawie dwa stulecia uważano, że kobra królewska to jeden gatunek: Ophiophagus hannah.
Nowe ustalenia, opublikowany w European Journal of Taxonomy z 16 października twierdzi, że naukowcy zaczęli kwestionować to założenie ze względu na zauważalne różnice w cechach fizycznych węża, w tym wzorach ubarwienia, w różnych regionach. W 2021 roku badania genetyczne odkryły odrębne linie genetyczne wśród populacji kobry królewskiej. W najnowszym badaniu, prowadzonym przez Gowri Shankara Pogiri, założyciela Fundacji Kalinga i dyrektora Kalinga Center for Rainforest Ecology, połączono ustalenia genetyczne z cechami fizycznymi okazów muzealnych, aby zidentyfikować cztery gatunki.
Cztery nowo zidentyfikowane gatunki
Cztery nowo rozpoznane gatunki obejmują kobrę królewską północną (O. hannah), kobrę królewską Sunda (Ophiophagus bungarus), kobrę królewską Ghatów Zachodnich (Ophiophagus kaalinga) i kobrę królewską z Luzonu (Ophiophagus salvatana). Kobra królewska północna jest znaleziony w północnych Indiach, Birmie i Indochinach, podczas gdy gatunek Sunda pochodzi z Półwyspu Malajskiego i kilku wysp. Kobra królewska z Ghatów Zachodnich występuje wyłącznie w Ghatach Zachodnich w Indiach, a kobra królewska z Luzonu występuje na północnych Filipinach.
Naukowcy zaobserwował również unikalne wzorce ciała i cechy charakterystyczne między tymi gatunkami. Na przykład kobra królewska Sunda często nie ma pasów lub ma wąskie, jasne pasma z ciemnymi krawędziami, podczas gdy kobra królewska z Ghatów Zachodnich ma pasma bez ciemnych brzegów. Kobrę królewską z Luzon można rozpoznać po kanciastych, bladych pasach na ciele.
Implikacje dla badań nad jadem
Odkrycie tych czterech gatunków ma ważne implikacje dla badań nad antytoksyną. Ponieważ wszystkie gatunki kobry królewskiej są jadowite, może to prowadzić do bardziej ukierunkowanego opracowania antytoksyny, dostosowanej do konkretnego jadu każdego gatunku w ich odpowiednich regionach. Naukowcy, w tym Pogiri, sugerują, że nadal mogą istnieć nieodkryte gatunki, szczególnie na odizolowanych wyspach, a badania są w toku.