NASA współpracuje z firmą Microsoft w celu opracowania chatbota opartego na sztucznej inteligencji, którego zadaniem jest znaczne ułatwienie przeglądania ogromnych ilości danych zebranych przez satelity agencji kosmicznej obserwujące Ziemię. Aplikacja o nazwie Earth Copilot i znajdująca się wciąż w fazie prototypu korzysta z usługi Azure OpenAI firmy Microsoft, aby umożliwić naukowcom i badaczom z NASA lepsze eksplorowanie danych satelitarnych na temat zmian klimatycznych, warunków atmosferycznych i temperatur oceanów.
Biorąc pod uwagę samą skalę i złożoność tych danych, zwiększenie ich możliwości przeszukiwania – wraz z możliwością zadawania konkretnych pytań i uzyskiwania jasnych, przydatnych spostrzeżeń – mogłoby umożliwić naukowcom i innym osobom lepszą analizę trendów, opracowywanie modeli predykcyjnych i pomóc w stawianiu czoła palącym globalnym wyzwaniom.
Przeczytaj więcej: NASA pracuje nad strefą czasową dla Księżyca. Tak, Księżyc
Na przykład użytkownik może zapytać chatbota: „Jaki był wpływ huraganu Ian na wyspę Sanibel?” lub „Jak pandemia Covid-19 wpłynęła na jakość powietrza w USA?” Aplikacja może odpowiedzieć odpowiednimi informacjami i spostrzeżeniami w ciągu kilku sekund.
„Dla wielu znajdowanie i wydobywanie spostrzeżeń wymaga poruszania się po interfejsach technicznych, zrozumienia formatów danych i opanowania zawiłości analizy geoprzestrzennej — specjalistycznych umiejętności, którymi dysponuje bardzo niewielu użytkowników nietechnicznych” – Tyler Bryson, wiceprezes korporacyjny firmy Microsoft ds. sektora zdrowia i sektora publicznego , wpisałem wpis na blogu.
Przeczytaj więcej: Naukowcy z Marsa z NASA zastanawiają się nad tajemnicą „osobliwych bladych kamyków”
Rozwój chatbota to krok w przyszłość, w której krytyczne dane o Ziemi nie są dostępne wyłącznie dla specjalistów. Na razie jest ono dostępne tylko dla naukowców i badaczy z NASA, ale agencja stwierdziła, że jego celem jest „demokratyzacja dostępu do danych” poprzez uczynienie narzędzia bardziej przyjaznym dla użytkownika i dostępnym dla szerszego grona odbiorców.
NASA podała na przykład, że przewiduje, że nauczyciele będą używać chatbota do lepszego angażowania uczniów w tematykę zmian klimatycznych i nauczania ich, podczas gdy decydenci będą mogli wykorzystywać dane do podejmowania świadomych decyzji w kluczowych kwestiach.