Satelita radarowy z syntetyczną aperturą (NISAR) NASA-ISRO, będący wspólnym projektem obserwacji Ziemi pomiędzy NASA a Indyjską Organizacją Badań Kosmicznych (ISRO), ma zostać wystrzelony z Indii na początku 2025 r. Zaprojektowany do śledzenia ruchów powierzchni Ziemi, satelita Misja skoncentruje się na obszarach narażonych na zagrożenia naturalne, w tym trzęsienia ziemi, osunięcia ziemi i wulkany. Przechwytując dane na temat przesunięć powierzchni do ułamków cala, NISAR zapewni krytyczny wgląd w dynamikę Ziemi, potencjalnie pomagając w reagowaniu na klęski żywiołowe i monitorowaniu infrastruktury.
Zaawansowane możliwości monitorowania NISAR
Według urzędnika raport od NASA satelita NiSAR zostanie wyposażony w zaawansowane systemy radarowe pracujące w paśmie L i S. W raporcie wspomniano, że satelita będzie badał prawie wszystkie lądy i obszary pokryte lodem na Ziemi dwa razy co 12 dni. Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA (JPL) w południowej Kalifornii opracowało system radarowy pracujący w paśmie L, który może penetrować gęstą roślinność i monitorować zmiany powierzchni, natomiast radar pracujący w paśmie S firmy ISRO zwiększa możliwości obrazowania. Działając nieprzerwanie, w dzień i w nocy, bez wpływu chmur, NISAR ma gromadzić kompleksowe dane, twierdzi Cathleen Jones, kierownik ds. zastosowań misji w JPL.
W raporcie wspomniano ponadto, że zdolność satelity do wykrywania subtelnych ruchów gruntu stanowi cenne narzędzie do monitorowania obszarów narażonych na trzęsienia ziemi. Mark Simons, kierownik projektu w dziedzinie Solid Earth Science w USA, podkreślił, że NISAR nie będzie w stanie przewidzieć trzęsień ziemi, ale może zidentyfikować regiony, w których uskoki są zablokowane i istnieje większe prawdopodobieństwo ich poślizgu.
Zastosowanie w infrastrukturze i obserwacji środowiska
Ciągłe gromadzenie danych przez NISAR będzie wspierać ocenę infrastruktury, szczególnie w przypadku zapór, wałów przeciwpowodziowych i akweduktów. Obserwacja zmian w tych strukturach umożliwi menedżerom zasobów wykrycie konkretnych obszarów wymagających dokładniejszej kontroli, co obniży koszty i zasoby potrzebne do ręcznych kontroli. Na przykład wały przeciwpowodziowe w delcie rzeki Sacramento-San Joaquin można zdalnie monitorować pod kątem szkód spowodowanych trzęsieniem ziemi.
Wyjątkowa współpraca i postęp technologiczny
Misja ta, stanowiąca równe partnerstwo pomiędzy NASA i ISRO, stanowi także pierwszy wspólny wysiłek w zakresie technologii obserwacji Ziemi. NASA dostarcza komponenty specyficzne dla misji, w tym systemy radarowe i podsystemy komunikacyjne, podczas gdy ISRO nadzoruje magistralę satelitarną, usługi wystrzeliwania i operacje misji. Oczekuje się, że dane uzyskane z misji pozwolą lepiej zrozumieć ruchy Ziemi, co przyniesie korzyści światowym badaniom i wysiłkom na rzecz bezpieczeństwa infrastruktury.