MANILA, Filipiny — Należy przyspieszyć plan zmiany w zakresie energii odnawialnej na Filipinach, nalegała rząd grupa zwolenników ochrony środowiska.
Centrum Energii, Ekologii i Rozwoju (CEED) stwierdziło, że barki węglowe, które osiadły na mieliźnie w Zambales i wywróciły się w pobliżu Sorsogon, powinny „strasznie, ale surowo przypomnieć, że projekty związane z paliwami kopalnymi są brudne, zabójcze i kosztowne”.
Podczas ataku silnej burzy tropikalnej Kristine (nazwa międzynarodowa: Trami) barka przewożąca ponad 11 000 ton węgla osiadła na mieliźnie w zatoce Masinloc w Zambales, podczas gdy inna barka barka węglowa spadła z miasta Sorsogon.
Dyrektor wykonawczy CEED Gerry Arances stwierdził w poniedziałkowym oświadczeniu, że „pod wieloma względami” wypadki z udziałem węgla mogą spowodować „gorsze katastrofy klimatyczne” i „bezpośrednio [pollute] środowiska i społeczności, które je goszczą.”
Dodał: „Węgiel i inne paliwa kopalne nie tylko w dużym stopniu przyczyniają się do zmiany klimatu, ale także stanowią poważne zagrożenie dla naszych społeczności i środowiska”.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
CZYTAĆ: Energia odnawialna w PH nadal poniżej średniej światowej
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Według CEED wycieki węgla w Zambales i Sorsogon powodują szkody dla środowiska i zagrażają źródłom utrzymania rybaków na tych obszarach.
Grupa poinformowała, że społeczność przybrzeżna w Barangay Bucalbucalan w Sorsogon podniosła alarm w związku z „pociemnieniem wybrzeża w wyniku rzekomego nasiąkania węglem barki”.
Następnie przypomniała o wycieku ropy w 2023 r. z udziałem MT Princess Empress, który w momencie zatonięcia w pobliżu Oriental Mindoro przewoził 800 000 litrów paliwa.
PRZECZYTAJ: Wyciek ropy dotarł do przejścia na wyspie Verde
„Energia odnawialna jest bardziej ekonomiczna i niezawodna niż węgiel, ale stanowi także niezbędny krok w kierunku zrównoważonej przyszłości” – stwierdził Arances.
„Drogą naprzód powinno być zwiększenie ograniczeń dotyczących toksycznych zanieczyszczeń oraz zapewnienie społeczności rybaków i przybrzeżnych możliwości odgrywania wiodącej roli w zarządzaniu środowiskiem morskim i przybrzeżnym oraz ich ochronie” – dodał.
Rząd opracował scenariusz czystej energii filipińskiego planu energetycznego, którego celem jest ustalenie 35% udziału odnawialnych źródeł energii w koszyku energetycznym kraju do 2030 r. i 50% do 2040 r.