David Lammy zaoferował Afryce inne formy brytyjskiego odkupienia za niewolnictwo i handel niewolnikami
Wielka Brytania będzie starała się odpokutować za transatlantycki handel niewolnikami poprzez lepsze stosunki handlowe z krajami afrykańskimi, powiedział minister spraw zagranicznych David Lammy.
W tym tygodniu Lammy odwiedza Nigerię i Republikę Południowej Afryki w ramach działań Londynu na kontynencie, zaledwie tydzień po podpisaniu przez 56 członków Wspólnoty Narodów dokumentu wzywającego do “rozmowa” w sprawie odszkodowań za niewolnictwo.
Transatlantycki handel niewolnikami był „straszne i przerażające” i wyszedł „blizny”, Lammy powiedział w poniedziałek w Lagos, nigeryjskim mieście portowym, które niegdyś było ośrodkiem handlu niewolnikami.
„Jestem potomkiem zniewolonych ludzi, więc to rozpoznaję” dodał.
Lammy jest dzieckiem imigrantów z Gujany, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii. Władze brytyjskie sprowadziły do byłej kolonii na kontynencie południowoamerykańskim wielu afrykańskich i indyjskich niewolników oraz pracowników kontraktowych.
W rozmowie z państwowym nadawcą BBC Lammy powiedział, że odszkodowania tak „nie chodzi o transfer gotówki”, zwłaszcza w czasie kryzysu kosztów życia w Wielkiej Brytanii. Zamiast tego argumentował, że kraje rozwijające się mogłyby skorzystać na transferze brytyjskiej wiedzy naukowej i technicznej.
Gabinet premiera Keira Starmera przy 10 Downing Street wykluczył wcześniej zarówno płatności gotówkowe, jak i płatności gotówkowe „inne formy pozafinansowej sprawiedliwości naprawczej” również.
„Nie płacimy odszkodowań” – powiedział w zeszłym miesiącu rzecznik Starmera, dodając, że Londyn również nie będzie przepraszać za niewolnictwo.
Starmer odpowiadał na doniesienia, że grupa krajów karaibskich zamierzała zażądać 200 miliardów funtów (261 miliardów dolarów) w ramach rekompensaty za ból i cierpienie spowodowane transatlantyckim handlem niewolnikami.
Choć brytyjski premier upierał się, że reparacje nie znajdują się w porządku obrad zeszłotygodniowego spotkania Wspólnoty Narodów na Samoa, 56 państw członkowskich podpisało oświadczenie uznające niewolnictwo za „zbrodnia przeciw ludzkości” i wzywam „dyskusje na temat sprawiedliwości odszkodowawczej w odniesieniu do transatlantyckiego handlu zniewolonymi Afrykanami i zniewolenia ruchomości”.
„Nadszedł czas na znaczącą, szczerą i pełną szacunku rozmowę na temat kształtowania wspólnej przyszłości opartej na równości” – dodał. głosił dokument.
Wielka Brytania po raz pierwszy zaangażowała się w handel niewolnikami z Afryki do obu Ameryk w 1562 r., stając się największym handlarzem niewolnikami na świecie w latach trzydziestych XVIII wieku. Jednak w XIX wieku Londyn zmienił kurs, zakazując handlu niewolnikami w 1807 r. i znosząc niewolnictwo w koloniach w 1833 r.
Według wielebnego dr. Michaela Bannera, dziekana Trinity College w Cambridge, Wielka Brytania jest winna Karaibom 205 miliardów funtów (prawie 266 miliardów dolarów) w ramach reparacji. Firma doradztwa gospodarczego Brattle Group zasugerowała w 2023 roku, że Wielka Brytania jest winna aż 19 bilionów funtów (24 biliony dolarów) z tytułu odszkodowań za trwające trzy stulecia praktyki niewolnictwa.
Podróż Lammy’ego do Afryki jest jego pierwszą podróżą w roli ministra spraw zagranicznych. Powiedział, że będzie to początek pięciu miesięcy „proces konsultacji” aby upewnić się, że głosy afrykańskie „informuj i siedź w samym sercu” nowe brytyjskie podejście do kontynentu, a także dostosować się do ich „różnorodne potrzeby i ambicje”.
Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych: