Przed zakupem jakiegokolwiek rodzaju kropli do oczu ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, aby mógł ocenić Twój problem. W niektórych przypadkach wystarczą krople do oczu OTC, ale w innych sytuacjach możesz potrzebować kropli leczniczych na receptę.
Jeśli Twój problem można rozwiązać za pomocą kropli do oczu OTC, powinieneś wiedzieć, że istnieją krople z konserwantami i inne bez nich. Krople do oczu niezawierające konserwantów są na ogół bezpieczne dla większości ludzi – w tym kobiet w ciąży. Krople z konserwantami należy stosować bardziej zachowawczo, ponieważ mogą pogorszyć niektóre przypadki. To samo dotyczy innych kropli, na przykład tych łagodzących zaczerwienienia.
„Sztuczne łzy złej jakości lub te, które zachwalają kolor czerwony, często zawierają substancje chemiczne, które mogą powodować problemy, w tym zaczerwienienie z odbicia, rozszerzenie oczu, toksyczność rogówki, niewyraźne widzenie i nasilenie choroby suchego oka” – ostrzegł Koetting.
Doktor Edmund Farrisprofesor nadzwyczajny okulistyki klinicznej w Mount Sinai, dodał, że te konserwanty mają zdolność zmiany aspektów oka. Powiedział: „Konserwanty zawarte w większości kropli mogą zmieniać powierzchnię rogówki i powodować utratę powierzchownych komórek rogówki, co może ostatecznie prowadzić do większej liczby objawów”. Jeśli więc zbyt często używasz tego typu kropli, może to stać się problemem.
Niektóre objawy, na które należy zwrócić uwagę, jeśli uważasz, że masz negatywną reakcję na krople do oczu, obejmują nasilające się zaczerwienienie, podrażnienie, niewyraźne widzenie oraz uczucie pieczenia lub szorstkości. Często dzieje się tak z powodu konserwantów znajdujących się w niektórych kroplach. Koetting powiedział, że jeśli objawy te nie ustąpią, może to wskazywać na alergię lub wrażliwość na krople. „Jeśli jednak dana osoba zauważy nasilające się swędzenie, obrzęk wokół oka lub białka oczu stają się opuchnięte i zaczerwienione, powinna natychmiast przerwać stosowanie kropli i wezwać okulistę” – dodała.