Zarząd Portu Ferrol-San Cibrao zlecił firmie Prace Servicios y Obras SA remont budynek dawnego Urzędu Celnego zlokalizowanego przy Paseo de la Marina, w Ferrol Vello. W ten sposób stanowi kolejny krok w kierunku ulepszenia elewacji morskiej i udostępnienia społeczeństwu obiektu sklasyfikowanego jako obiekt o wysokich walorach architektonicznych. Akcja pozwoli na przywrócenie działalności tym obiektom, które od lat nie są wykorzystywane, a które Zarząd Portu nabył w 2020 roku.
Prace rehabilitacyjne zostały przyznane na budżet 1 336 143 euro i mają trwać 12 miesięcy.
Prace rekultywacyjne na nieruchomości będą prowadzone przez cały 2025 rok Celem jest udostępnienie go obywatelom i oddanie do użytku publicznego, przywracając miastu emblematyczny budynek zaliczany do kategorii o wysokich walorach architektonicznych. Jest to budynek wybudowany w 1940 r., wyremontowany w 1985 r., Położony na działce o powierzchni 336 m2 zwróconej w stronę trzech ulic. Nieruchomość ma 701 metrów kwadratowych rozmieszczonych na czterech piętrach. Dwa pierwsze przeznaczono wówczas na biura i obsługę klientów, a dwa najwyższe na mieszkania. Upływ czasu i brak aktywności spowodowały, że obiekt znajduje się w złym stanie konserwatorskim, który wymaga renowacji i reformy w celu oddania go do użytku.
DZIAŁANIA SZACUNKOWE O WARTOŚCI ARCHITEKTONICZNEJ
W tym sensie podjęte zostaną działania dotyczące konstrukcji, dachu, elewacji i wnętrz. W celu renowacji rozebrane zostaną poziome płyty wszystkich kondygnacji, zachowując obudowę elewacji i ściany wewnętrzne tworzące rdzeń klatki schodowej. Prowadzone działanie umożliwi ułatwienie przejścia drogi dostępnej z sieni zewnętrznej, wzmacniając drzwi północne jako dojazd instytucjonalny, będące efektem modyfikacji przeprowadzonej w latach czterdziestych XX wieku.
Dzięki temu dostęp do budynku następuje z pośredniej przestrzeni półpublicznej, a nie bezpośrednio z chodnika. wewnątrz zostanie zainstalowana winda, w celu ułatwienia przemieszczania się pomiędzy różnymi piętrami, na obecnym podeście schodów. Jest to winda panoramiczna, która ma zachęcać do wpadania naturalnego światła i podkreślać jej publiczny charakter.
Na jego dachu powstanie także świetlik, zlicowany z płaskim tarasem na ostatniej kondygnacji.
Jeśli chodzi o dystrybucję, parter będzie mieścić lobby ogólne i usługi pomocnicze. Na dwóch górnych kondygnacjach zachowany jest dotychczasowy układ z dwoma pomieszczeniami o różnej powierzchni, około 70 i 40 metrów kwadratowych. Będą miały elastyczne zastosowanie, od sal wystawowych po sale szkoleniowe czy przestrzenie do pracy. Najmniejsze, najwyższe piętro zarezerwowane jest dla obiektów użyteczności publicznej.
Prace renowacyjne obejmują także odnowienie wykończenia wnętrz, wymianę sufitów podwieszanych, fornirów i płytek drewnianych na materiały bardziej szlachetne, przejrzyste i dynamiczne. Istniejące elewacje zostaną zachowane, odrestaurowane, a stolarka drzwiowa i okienna wymieniona na drewnianą o współczesnym wyglądzie. Istniejące fasady zostają zachowane i w razie potrzeby odnowione. Stolarka zewnętrzna elewacji, okien i drzwi balkonowych wykonana zostanie z drewna z przekładką termiczną i potrójnym przeszkleniem. Ze względu na stopień ochrony, jaki zapewniają niektóre elementy budynku, odnowione zostaną drewniane drzwi na parterze tworzące główne wejście, drzwi od Avenida de la Marina i Rúa Castro.
Budynek urzędu celnego podąża zatem śladami starej siedziby Dowództwa, którą Zarząd Portu Ferrol-San Cibrao odzyskał po latach nieużywania, aby powiększyć przestrzeń roboczą organizacji portowej. W przypadku organów celnych będzie to wykorzystanie reprezentacji instytucjonalnej i zwrócenie uwagi na społeczeństwo, oprócz zarezerwowania przestrzeni na działania z obywatelami.