Nagle zostałeś zwolniony. Co powinieneś zrobić? Oto 6 strategii, które możesz rozważyć

Czwartek, 7 listopada 2024 – 04:00 WIB

Djakarta – Obecnie Indonezja doświadcza gwałtownego wzrostu liczby zwolnień (PHK). Z danych Ministerstwa Sił Roboczych (Kemnaker) wynika, że ​​do października 2024 r. zwolnieniami objętych było aż 59 764 pracowników.

Przeczytaj także:

Bądź ostrożny! Te 10 złych nawyków szybko uczyni cię biednym

Liczba ta wzrosła o 12,78 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i jest o 31,13 proc. wyższa niż w październiku 2023 r. Stan ten z pewnością wzbudził zaniepokojenie wielu pracowników, być może nawet i Państwo należycie do grona osób dotkniętych zwolnieniami.

Jeśli zostaniesz zwolniony, co możesz zrobić? Cytując The Muse, oto sześć kroków, które mogą pomóc Ci stawić czoła tej trudnej sytuacji. Wszystko?

Przeczytaj także:

Ile funduszu awaryjnego powinieneś mieć w wieku 30 lat? Oto jak obliczyć

6 strategii, których należy przestrzegać po zwolnieniu

Ilustracja przedstawiająca korzystanie z aplikacji do zarządzania finansami

Zdjęcie:

  • freepik.com/peoplecreations

Przeczytaj także:

Puan Maharani przypomina, że ​​w firmie Sritex nie może być żadnych zwolnień po upadłości

1. Złóż wniosek o świadczenia od firmy i rządu

W Indonezji istnieje program zatrudnienia BPJS, który może zapewnić pomoc ofiarom zwolnień. Należą do nich salda zabezpieczenia na wypadek starości (JHT), które można wycofać, a także program ubezpieczenia od utraty pracy (JKP), który zapewnia świadczenia finansowe i szkolenia zawodowe.

Oprócz tego spółka ma obowiązek wypłacić odprawy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Aby ubiegać się o świadczenia, upewnij się, że znasz te prawa.

2. Oblicz ponownie przepływ środków osobistych

Po utracie pracy bardzo ważne jest, aby ponownie przeliczyć swoje dochody i to, jak długo będziesz w stanie przetrwać przy istniejących źródłach finansowania, czy to z funduszy JHT, odprawy czy oszczędności. Dzięki temu wyliczeniu dowiesz się, jak długo będziesz w stanie zaspokoić swoje codzienne potrzeby, szukając nowej pracy.

3. Oceń bieżące wydatki

Następnie przejrzyj swoje miesięczne wydatki. Kategoryzuj podstawowe potrzeby, takie jak czynsz, prąd i jedzenie, a także mniej istotne wydatki, takie jak subskrypcje transmisji strumieniowej lub karnety na siłownię. Nadając priorytet ważnym wydatkom, możesz łatwiej dostosować swój budżet.

4. Dokonaj oszacowania

Zacznij tworzyć budżet skupiający się wyłącznie na podstawowych potrzebach lub „budżecie bez kości”. Ustal priorytety najważniejszych wydatków, takich jak żywność, schronienie, media i transport. Ogranicz wszystkie mniej ważne wydatki, takie jak jedzenie poza domem i rozrywka. W ten sposób możesz lepiej zarządzać swoimi finansami w trudnych sytuacjach.

5. Negocjuj swój dług

Jeśli masz pożyczki lub długi, spróbuj skontaktować się z pożyczkodawcą, aby wyjaśnić swoją sytuację. Niektórzy pożyczkodawcy mogą być skłonni obniżyć stopy procentowe lub zaplanować lżejsze płatności. Upewnij się, że wszystkie umowy są sporządzone na piśmie, aby mieć dowód zawarcia umowy, jeśli zajdzie taka potrzeba w przyszłości.

6. Unikaj korzystania z funduszy emerytalnych

Jeśli to możliwe, unikaj wycofywania się z funduszy emerytalnych, ponieważ wcześniejsze wypłaty często podlegają wysokim podatkom i karom. Poza tym wycofywanie środków emerytalnych może mieć wpływ na Twoją gotowość finansową na starość. Korzystaj z tej opcji tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne i nie ma innych opcji.

Oto sześć strategii finansowych radzenia sobie ze zwolnieniami. Nie jest to łatwe, ale dzięki odpowiedniej strategii możesz lepiej przygotować się na to wyzwanie i szybko stanąć na nogi. Pamiętaj, że ta sytuacja jest tymczasowa, a te kroki mogą pomóc w utrzymaniu stabilności finansowej.

Następna strona

Oprócz tego spółka ma obowiązek wypłacić odprawy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Aby ubiegać się o świadczenia, upewnij się, że znasz te prawa.

Następna strona



Zrodlo